Internetowy portal o historii Westerplatte

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uruchomiło internetowy serwis edukacyjny www.westerplatte1939.pl. Poświęcony jest on historii Westerplatte od XIX wieku do czasów współczesnych. Na stronie można znaleźć między innymi relacje obrońców Westerplatte we wrześniu 1939 r.

Jednym z zadań powstającego Muzeum II Wojny Światowej jest dbanie o pamięć o Westerplatte oraz prowadzenie działań edukacyjnych mających na celu przekazanie wiedzy o wydarzeniach, jakie rozegrały się na terenie półwyspu nie tylko w pierwszych dniach września wojny, ale również na przestrzeni wieków – mówi Alicja Bittner z Działu Informacji i Promocji Muzeum II Wojny Światowej.

Przypomniała, że Westerplatte kojarzone jest głównie z niemieckim atakiem na polską placówkę 1 września 1939 r., uznawanym za wybuch II wojny światowej, a obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej wpisała się „na stałe do historii, jako przykład bohaterstwa i patriotyzmu”.

Przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej strona internetowa poświęcona jest trzystuletniej historii Westerplatte od momentu jego powstania do dziś. Wykorzystuje informacje i materiały archiwalne użyte na wystawie plenerowej „Westerplatte: Kurort – Bastion – Symbol” i tablicach ścieżki edukacyjnej przygotowanych przez muzeum w latach 2009-2011.

Strona internetowa prezentuje m.in. pocztówki pokazujące jak wyglądał kurort na Westerplatte pod koniec XIX w., zdjęcia dokumentujące budowę Wojskowej Składnicy Tranzytowej i przygotowania do obrony wiosną i latem 1939 r., walki 1 września, wygląd półwyspu po kapitulacji. Jest też dokumentacja dotycząca lat powojennych, obejmująca m.in. budowę Pomnika Obrońców Wybrzeża, sprowadzenie prochów mjr Henryka Sucharskiego z Włoch w 1971 r. i wizytę papieża Jana Pawła II w czerwcu 1987 r.

Serwis jest również wzbogacony o animowaną mapę walk obronnych Wojskowej Składnicy Tranzytowej od 1 do 7 września 1939 r.

Muzeum II Wojny Światowej powstaje nad Motławą przy ulicy Wałowej w Gdańsku. Duża część obiektu, w tym przestrzeń przeznaczona na wystawę główną, znajdzie się pod ziemią. Wystawa główna, obejmująca przestrzeń ok. pięciu tysięcy metrów kwadratowych, ma pokazać wojenne losy Polaków, ale też doświadczenia innych narodów. Prace przy budowie placówki ruszyły w sierpniu 2012 r. Muzeum ma być otwarte jesienią 2016 r.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl