fot. wikipedia.org

Gdańsk – Msza św. w intencji walczących za Ojczyznę

O godz. 10.00 w archikatedrze Oliwskiej sprawowana będzie dziś uroczysta Eucharystia w intencji ofiar okupacji niemieckiej i terroru komunistycznego.

Mszy św. przewodniczył będzie ks. kan. Waldemar Waluk, proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie

W tym roku mija 74 rocznica utworzenia Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”, a także  112 lat od urodzin por. Józefa Dambka,  przywódcy tej organizacji.

Będziemy wspominali bohaterstwo żołnierzy „Gryfa” i ich oddanie wartościom – podkreśla  Roman Dambek, szef stowarzyszenia im. TOW „Gryf Pomorski”.

– To jest bardzo ważne, gdyż zapomina się – nawet tutaj na Pomorzu – o tym, że pierwszymi Żołnierzami Niezłomnymi byli żołnierze „Gryfa Pomorskiego”. Ci, co nie zginęli od okupanta niemieckiego, po wkroczeniu Armii Czerwonej na Pomorze, ginęli z rąk reżimu sowiecko-ubeckiego, z rąk komunistów. Byli często zabijani bez jakichkolwiek procesów – chwytani w lasach i rozstrzeliwani. Nie wiadomo gdzie są ich mogiły – powiedział Roman Dambek.   

Głównym celem Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” jest pielęgnowanie pamięci i podkreślanie przywiązania  do Ojczyzny i Kościoła Katolickiego.

RIRM

drukuj