fot. Paweł Palembas

Inspekcja Weterynaryjna: Dwa ogniska grypy u dzikich ptaków

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu dwóch ognisk grypy wśród dzikich ptaków. Obecność wirusa wykryto u padłych łabędzi niemych znalezionych w miejscowości Świecie (woj. kujawsko-pomorskie). W sumie w tym roku odnotowano w Polsce 30 takich przypadków.

Obecność wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HAPAI) podtyp N5H1 stwierdzono na podstawie badań laboratoryjnych Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach wykonanych na początku grudnia br. Jest to 29 i 30 przypadek w naszym kraju w tym roku. Poprzednie, tj. 28 ognisko HPAI u ptaków dzikich zostało stwierdzone 18 lipca 2022 r. w woj. pomorskim.

Jak podała Inspekcja, od 1 stycznia do 5 grudnia br. w Polsce stwierdzono też 35 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu. Ostatnie miało miejsce 21 września br. w woj. łódzkim.

Z danych Inspekcji wynika, że w całym 2022 r. z powodu grypy zlikwidowano ponad 1,2 mln sztuk drobiu. Największe ogniska wystąpiły w woj. wielkopolskim. Wirusa wykryto m.in. na dwóch fermach w miejscowości Kiełpiny, gdzie było ponad 477 tys. i ponad 190 tys. kurek niosek oraz na fermie w miejscowości Bolesławiec, gdzie hodowano ponad 136 tys. indyków rzeźnych.

W ubiegłym roku wystąpiły aż 403 ogniska ptasiej grypy. Łącznie utrzymywane było w nich ponad 14,2 mln sztuk drobiu, szczególnie duże straty dotyczyły kur niosek i kurzych brojlerów.

Inspekcja Weterynaryjna przypomina o obowiązku przestrzegania zasad bioasekuracji.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl