fot. flickr.com

Innowacyjne technologie medyczne na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Odkrycia naukowe i postęp technologiczny mają ogromny wpływ na wydłużenie ludzkiego życia, o czym przekonywali eksperci podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Dlatego – jak wskazywali premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski – musimy inwestować w obszar innowacji i wysokich technologii.

Dostęp do innowacyjnych rozwiązań w zakresie ochrony zdrowia przyczynia się do poprawy jakości i długości życia Polaków.

– Jeżeli popatrzymy na wydłużenie się życia choćby pacjentów onkologicznych czy pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi – to jest efekt innowacyjnych terapii i farmakologicznych, i sprzętowych, i dzięki temu ci pacjenci żyją – mówił minister zdrowia.

Dzięki dostępowi do innowacji wiele z chorób, które do niedawna trzeba było uznać za śmiertelne, dziś staje się przewlekłymi – wskazuje dr Małgorzata Gałązka–Sobotka ze społecznej rady narodowej debaty o zdrowiu.

– Jeszcze kilka dekad temu owrzodzenie żołądka musieliśmy leczyć poprzez bardzo radykalną operację chirurgiczną; dzisiaj krótkim cyklem antybiotykoterapii jesteśmy w stanie pomóc pacjentowi i absolutnie doprowadzić go do pełnej sprawności, pełnego zdrowia – tłumaczy dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia.

Korzystając z postępu technologicznego nie tylko skuteczniej i szybciej można wyleczyć pacjenta, ale także obniżyć koszty związane z leczeniem.

– Skracamy bardzo często czas hospitalizacji, unikamy ponownej hospitalizacji chociażby z powodu ograniczonego ryzyka wystąpienia powikłań czy różnego typu zakażeń, które często towarzyszą procesowi leczenia; możemy absolutnie obniżyć czas niezdolności do pracy związanej z chorobą – podkreśla dr Małgorzata Gałązka–Sobotka.

Liderem wśród firm zajmujących się dostarczaniem innowacyjnych rozwiązań w zakresie ochrony zdrowia jest Roche Polska.

– My w Polsce inwestujemy zarówno w medycynę, jak i w informatykę starając się połączyć obie te branże, 1.14 bo wierzymy, że to właśnie na połączeniu tych dwóch sektorów dzieją się największe przełomy w medycynie – zaznacza Wiktor Janicki, dyrektor generalny Roche Polska.

Bo służba zdrowia to także ważny sektor naszej gospodarki, o czym mówił podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy premier.

– Zwłaszcza w obszarach innowacyjnych, bo służba zdrowia jest rozsadnikiem innowacji. Sektor ICT, informatyzacja ma służyć nam i służy nam coraz lepiej w uszczelnianiu tej luki – już nie vatowskiej tym razem – ale luki farmaceutycznej, luki w sektorze refundacji leków czy świadczeń medycznych – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Innowacyjne technologie medyczne potrzebują wsparcia ze strony budżetu państwa. Tylko wtedy będą miały szansę się rozwijać i jeszcze szybciej oraz skuteczniej służyć chorym.

TV Trwam News/RIRM

drukuj