fot. PAP/EPA

Indie: Zardzewiałe instrumenty do sterylizacji; zmarło 13 kobiet

Do 13 wzrosła liczba kobiet, które zmarły po zabiegu dokonanym przez lekarza oskarżanego o używanie starych, zapuszczonych instrumentów w ośrodku masowych sterylizacji w środkowych Indiach. Kilkadziesiąt kobiet ma powikłania po zabiegu – podały władze.

Dane te uwydatniają, jak pisze Reuters, niebezpieczeństwo największego na świecie programu chirurgicznej antykoncepcji. Sterylizacja jest częścią państwowego programu ograniczenia urodzeń w drugim co do liczby ludności kraju.

Ogółem 83 kobiety, mieszkanki wsi w wieku do 32 lat, przeszło w sobotę zabieg w tzw. obozie sterylizacyjnym w jednej z wiosek stanu Ćhattisgarh (w środkowych Indiach). Odesłano je do domu jeszcze tego samego dnia. Wiele z nich poczuło się źle i zostały przewiezione do szpitali w Bilaspur w stanie Ćhattisgarh. Do środy rano zmarło 13 kobiet, a kilkadziesiąt ma powikłania – poinformowały władze.

Władze Ćhattisgarh wysłały do Delhi samolot po pomoc; czwórka lekarzy ma pomagać w ratowaniu pacjentek.

Przyczyna śmierci 13 kobiet po sterylizacji nie jest jeszcze znana, lecz mogło nią być zakażenie krwi lub wstrząs toksyczny, który mógł być wywołany brudnymi narzędziami lub skażonymi lekami.

„Wstępne dane wskazują, że zastosowane środki były oszukane, a sprzęt zardzewiały” – powiedział przedstawiciel lokalnych władz. Dokładne przyczyny mają być znane po sekcji zwłok.

Kilkadziesiąt kobiet pozostawało w środę w szpitalach, niektóre są w stanie krytycznym – twierdzi lekarz jednej z placówek, do której trafiły wysterylizowane pacjentki.

Rząd Indii zaniepokojony powszechną biedą gwałtownie rosnącej populacji, która liczy 1,3 mld, przeprowadza miliony sterylizacji – zarówno kobiet, jak i mężczyzn – pisze agencja Associated Press. Przytłaczająca większość pacjentów to biedne kobiety, które zazwyczaj otrzymują za zgodę na zabieg sumę o równowartości nieprzekraczającej 20 dolarów, co stanowi przeciętny tygodniowy zarobek ubogich. AP przypomina, że ok. 180 mln Indusów wciąż żyje za równowartość 1,25 dolara dziennie.

PAP

drukuj