fot. TT/ipn

Inauguracja drugiej odsłony wystawy IPN „TU rodziła się Solidarność”

Dziś zostanie zainaugurowana druga odsłona wystawy IPN „TU rodziła się Solidarność”. Ekspozycja pojawi się w kolejnych 16-tu miastach. Akcja organizowana jest przez Instytut w ramach obchodów 40. rocznicy powstania „Solidarności”. Ekspozycje mają na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r.

Wystawa składa się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju. Od godzin południowych będzie można ją oglądać m.in. w Łodzi, Rzeszowie, Starachowicach, Nowym Sączu czy Polkowicach, gdzie wystawę otworzy prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Sławomir Bardski z Biura Prezesa i Komunikacji Społecznej IPN zwraca uwagę, że powstanie „Solidarności” było jednym z najważniejszych wydarzeń końca XX w. na świecie.

– Należy przypominać i podnosić świadomość, jak ważnym ruchem była „Solidarność” w Polsce. Młode pokolenia często nie zdają sobie sprawy, jak wielką rolę odegrała „Solidarność”. To wystawy zewnętrzne – dzięki temu nie tylko miejscowi, ale również turyści i wszyscy, którzy będą odwiedzać różne miasta w Polsce, będą mogli zapoznać się i zobaczyć jak wielkim zwycięstwem była „Solidarność”, jak wielu ludzi miało udział w tym ruchu. Tą wystawą chcemy złożyć im hołd – wskazuje Sławomir Bardski.

Pierwszą odsłonę wystawy „TU rodziła się Solidarność” IPN zainaugurował
1 lipca w Mielcu.  Ekspozycja została pokazana równocześnie w 17-tu miejscowościach z całej Polski.

RIRM

drukuj