fot. Michał Kowalski

II Rowerowy Rajd Piaśnicki

W masowych egzekucjach na Pomorzu hitlerowskie Niemcy dokonały ludobójstwa znanego jako Zbrodnia Piaśnicka. Śladami pomordowanych z parafii we Władysławowie odbył się rajd rowerowy.

Piaśnica nazywana jest Katyniem północy. To tam jesienią 1939 roku hitlerowcy w bestialski sposób, strzałem w tył głowy, zabili od 12-stu do 14-stu tys. osób – mówi proboszcz w parafii Chrystusa Króla i Błogosławionej Alicji Kotowskiej, ks. inf. Daniel Nowak.

– Były to trzy grupy. Jedna grupa to inteligencja Pomorza, która liczyła ok. 2-3 tysięcy. Druga grupa to psychicznie chorzy i była ich podobna ilość osób. Około 8-9 tys. to transporty III Rzeszy, rodzin polskich, ale także niemieckich, które nie godziły się z programem hitlerowskim. Były również rodziny czeskie, które transportowano po prostu na rozstrzelanie – zaznacza ks. inf. Daniel Nowak.

Wśród pomordowanych było także 56 księży, którzy posługiwali na Ziemi Puckiej. Dwunastu znamy z imienia i nazwiska. Pozostałych do tej pory nie udało się zidentyfikować.

– Nasza parafia, czyli Leśniewo opiekuje się grobem kałanów, przygotowuje, sprząta. Jest wielkie zaangażowanie naszych parafian – podkreśla ks. kan. Sławomir Drzeżdżon, proboszcz parafii Niepokalanego Serca Maryi Panny w Leśniewie.

Śladami pomordowanych kapłanów, ale nie tylko, już po raz drugi, jechał w sobotę Rowerowy Rajd Piaśnicki . Jego uczestnicy ścieżkami powiatu puckiego i wejherowskiego pokonali 25-kilometrowy odcinek. Ich celem było Sanktuarium Piaśnickie, gdzie sprawowana była uroczysta Msza święta.

– Dodatkowo w tym roku również spod parafii we Władysławowie wyruszył autokar. Nie wszyscy są w stanie przejechać taką trasę. Dzięki uprzejmości władz Władysławowa i władz gminy Puck był podstawiony autokar, który dowiezie wiernych na Mszę świętą – powiedział Michał Kowalski, radny powiatu puckiego, prezes stowarzyszenia Nasze Pomorskie.

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Pamięci Narodowej.  Patronat Medialny objęły Radio Maryja i TV Trwam.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl