Fot. pixabay.com

Holandia: kilkaset osób protestowało w Tubbergen przeciw planom stworzenia ośrodka dla uchodźców

Kilkaset osób przeszło w niedzielę po południu w „marszu milczenia” w Tubbergen we wschodniej Holandii, protestując przeciwko planom utworzenia w gminie ośrodka dla uchodźców – informuje telewizja RTV Oost.

Sekretarz stanu ds. azylu Eric van der Burg poinformował w środę, że mimo braku zgody władz lokalnych rząd zamierza utworzyć ośrodek dla uchodźców na terenie dawnego hotelu 't Elshuys w Tubbergen. Media podkreślają, że jest to pierwszy przypadek, gdy miejsce na taki ośrodek wyznaczono wbrew woli rady gminy.

Decyzja rządu wywołała sprzeciw samorządu oraz mieszkańców. W niedzielę kilkaset osób przeszło z centrum wioski Albergen, znajdującej się na terenie gminy Tubbergen, pod hotel.

Według organizatorów marsz ma w sposób pokojowy pokazać sprzeciw lokalnej społeczności wobec powstania ośrodka dla uchodźców. Protestujący nieśli odwrócone holenderskie flagi, które – jak wyjaśnił w rozmowie z RTV Oost jeden z nich – mają symbolizować „brak zgody na politykę rządu w Hadze”.

Jednocześnie przed istniejącym punktem recepcyjnym dla uchodźców w Ter Apel w nocy z soboty na niedzielę kilkaset osób spędziło kolejną noc pod gołym niebem, bo zabrakło dla nich miejsc w ośrodku. Informacje o tym, że uchodźcy nocują na ulicy, pojawiają się ostatnio prawie codziennie.

Holenderskie władze od miesięcy zmagają się z brakiem miejsc w podobnych placówkach. Często są oni rozmieszczani w halach sportowych, a nawet na statkach wycieczkowych.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl