Holandia. Izba niższa za zakazem zasłaniana twarzy przez muzułmanki

Izba Druga, czyli izba niższa parlamentu Holandii, zagłosowała we wtorek za zakazem noszenia przez muzułmanki w niektórych miejscach publicznych ubrań całkowicie zasłaniających twarz, takich jak nikab albo burka. Podobne zakazy obwiązują we Francji i Belgii.

Zasłanianie twarzy przez muzułmanki ma być zakazane w szkołach, szpitalach, transporcie publicznym czy w urzędach – ale nie na ulicy czy w parku. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 132 ze 150 posłów.

Grzywna za złamanie zakazu będzie mogła sięgnąć 405 euro.

Szacuje się, że w Holandii burki albo nikaby nosi niewiele, bo kilkaset kobiet. Sprawa ich zakazu budzi jednak duże emocje w społeczeństwie. To jeden z głównych postulatów antyimigranckiej i eurosceptycznej Partii na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa, która prowadzi w sondażach. Gdyby wybory do parlamentu odbyły się w tym tygodniu, PVV zdobyłaby 33 miejsca w Izbie Drugiej. Obecnie ma 12 posłów.

Ustawę zakazującą nikabu i burki musi jeszcze przyjąć Izba Pierwsza, czyli izba wyższa.

Francja była pierwszym krajem w Europie, który w 2010 roku zakazał publicznego noszenia muzułmańskich strojów zakrywających całą twarz, jedynie ze szczeliną bądź kratką na oczy. W ciągu pierwszych pięciu lat ponad 1,5 tys. kobiet dostało za to mandaty.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl