W Hiszpanii spada liczba katolików

Blisko 70 proc. Hiszpanów uważa się za katolików, ale ponad połowa wierzących nie chodzi na Mszę świętą. Rośnie też liczba deklarowanych ateistów, wynika z danych, które jak co roku opublikował hiszpański Instytut Statystyczny (CIS).

Ponad 68 proc. (68,5 proc.) ankietowanych deklaruje, że są katolikami. To o 1,3 proc. mniej niż rok wcześniej. Z kolei blisko 3 proc. należy do innych wyznań religijnych. Jednak aż 69 proc. wierzących przyznaje, że nie uczęszcza na Mszę św. ani na inne obrzędy religijne. Regularnie w niedzielnej Mszy św. udział bierze niewiele ponad 14 proc. ankietowanych, natomiast ok. 2 proc. robi to kilka razy w tygodniu.

Rośnie liczba niewierzących i ateistów. Według danych Instytutu stanowią oni łącznie ponad 26 proc. (26,4 proc.) ankietowanych (o 1,2 proc. więcej niż rok wcześniej). Co czwarta osoba deklaruje, że jest ateistą.

Jeśli chodzi o partie polityczne, to 94 proc. głosujących na prawicową Partię Ludową (PP) uważa się za katolików. W przypadku socjalistów (PSOE) katolicy stanowią 77 proc., natomiast blisko 75 proc., jeśli chodzi o tzw. pomarańczową partię, czyli Ciudadanos. Wśród głosujących na populistyczną i lewicową partię Unidos Podemos 34 proc. to katolicy, natomiast niewierzący i ateiści – 54 procent.

o. Marek Raczkiewicz/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl