Hiszpania zażąda od USA wyjaśnień ws. podsłuchów

Rząd hiszpański wezwał na poniedziałek ambasadora USA w Madrycie Jamesa Costosa, aby zwrócić się do niego o wyjaśnienia w sprawie amerykańskich działań szpiegowskich wobec Hiszpanii; działania takie miały być prowadzone wobec 35 światowych przywódców.

W związku z nieobecnością szefa hiszpańskiego MSZ Jose Manuela Garcii-Margallo, przebywającego z wizytą oficjalną w Polsce, ambasadora Stanów Zjednoczonych przyjmie sekretarz stanu w hiszpańskim MSZ do spraw Unii Europejskiej Inigo Mendez de Vigo.

Hiszpański premier Mariano Rajoy poinformował w piątek na konferencji prasowej w Brukseli, że udzielił Garcii-Margallo odpowiednich instrukcji w tej sprawie.

Rajoy przyznał wtedy, że jego rząd nie ma żadnych informacji dotyczących szpiegowania przez USA hiszpańskich polityków, ale podkreślił, że uprawianie szpiegostwa jest rzeczą niewłaściwą między „partnerami i sojusznikami”.

Rząd hiszpański stoi na stanowisku, że tego rodzaju praktyki, o ile się one potwierdzą, są całkowicie nie do zaakceptowania między partnerami, przyjaciółmi i sojusznikami – powiedział premier Rajoy.

PAP/RIRM

drukuj