fot. pixabay.com

Hiszpania: w 2021 r. zlikwidowano prawie 30 tys. firm; duży wzrost postępowań upadłościowych

Postępowania upadłościowe w Hiszpanii wzrosły o 37 proc. w 2021 r., najwięcej od 2014 r. pomimo „tarczy prawnej” – rządowego moratorium na te procedury. W ubiegłym roku hiszpańskie firmy złożyły 6 051 wniosków o ogłoszenie upadłości (4 413 w 2020 r.) – według badan Iberinform, filii grupy ubezpieczeniowej do kredytów wewnętrznych i eksportu Credito y Causion, opublikowanych przez Europa Press. W minionym roku zlikwidowano też 27 760 przedsiębiorstw, o 20 proc. więcej niż rok wcześniej i najwięcej od 2013 r.

Pomimo osłony prawnej, która zwalnia firmy w stanie niewypłacalności z obowiązku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, dane wykazują wzrost poziomu bankructw – wynika z opublikowanych danych.

Najwięcej w Katalonii (24 proc. wszystkich przypadków), w Madrycie (23 proc.) i Walencji (15 proc.). Sektorowo najwięcej niewypłacalnych firm znajduje się w branży usług (52 proc.), budownictwa (22 proc.) i przemysłu wytwórczego (14 proc.)

Dekrety i moratoria ogłoszone podczas pierwszej fali pandemii znacznie ograniczyły wszczynanie postępowań upadłościowych. Hiszpania podjęła środki w celu ograniczenia wniosków o ogłoszenie upadłości, modyfikując progi ich składania, zmniejszając zdolność wierzycieli do wymuszania ich lub umożliwiając wsparcie finansowe dłużnikowi w celu opóźnienia złożenia wniosku.

Trzecie przedłużenie moratorium upadłościowego zostało przyjęte do końca czerwca 2022 r. , za zgodą Brukseli.

Poza postępowaniami upadłościowymi, w 2021 r. o 20 proc. wzrosła likwidacja firm; zamknięto 27 760 firm głównie z sektora budownictwa, działających na rynku nieruchomości oraz handlu. Do tego doszło 4 450 firm z usług biznesowych, ok. 60 proc. wszystkich.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl