fot. flickr.com

Hiszpania: Rozbito gang przerzucający nielegalnych migrantów

Hiszpańska policja rozbiła mafijną grupę przerzucającą do Europy nielegalnych migrantów z Afryki Północnej. Do popołudnia zatrzymano ośmiu członków gangu; trzech z nich usłyszało już zarzuty.

Jak poinformowała komenda główna Krajowej Policji (Policia Nacional), operacja została przeprowadzona na terenie miasta Almeria w Andaluzji, na południu Hiszpanii.

„Główną działalnością tej grupy był przerzut nielegalnych migrantów łodziami do Andaluzji. Od każdego migranta członkowie gangu inkasowali od 1800 do 2000 euro” – ujawniła policja.

Dotychczas śledczy potwierdzili, że grupa o mafijnych strukturach przerzuciła wodą do Hiszpanii 500 nielegalnych migrantów. Na jej ślad natrafiono w 2018 r.

“Większość przerzucanych stanowili mieszkańcy regionu Maghrebu, którym mafia zapewniała m.in. przewodników na czas podróży. Po dotarciu do brzegów Andaluzji transportowano ich wynajętymi ciężarówkami, a następnie ukrywano w rozmaitych mieszkaniach” – poinformowała policja.

Według śledczych mafia zajmowała się również rozprowadzaniem na terenie Hiszpanii narkotyków, głównie haszyszu.

Poprzednią dużą operacja przeciwko gangom przerzucającym migrantów hiszpańska policja przeprowadziła w październiku zeszłego roku. Rozbita wówczas grupa zajmowała się przerzutem obywateli Algierii do portu w andaluzyjskim Algeciras.

W listopadzie rząd Maroka ujawnił, że pomiędzy styczniem a październikiem 2018 r. miejscowe służby udaremniły 68 tys. prób nielegalnego przedostania się do Hiszpanii. Afrykańscy migranci usiłowali dostać się tam zarówno przez Cieśninę Gibraltarską, jak i poprzez hiszpańskie enklawy w Maroku – Ceutę i Melillę.

Marokański minister spraw wewnętrznych Abdeluafi Laftit ujawnił wówczas, że krajowym służbom udało się rozbić 122 grupy wyspecjalizowane w przerzucaniu nielegalnych migrantów z Afryki do Hiszpanii.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl