fot. flickr.com

Hiszpania: Jubileuszowy Rok Szlaku Ignacjańskiego

W Hiszpanii coraz większym powodzeniem cieszy się Szlak Ignacjański. Popularny już w XVII w. został odnowiony i dostosowany do wymogów wieku XXI cztery lata temu. Trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia Jubileuszowego Roku Szlaku Ignacjańskiego.

Szlak Ignacjański prowadzi z Loyoli w Kraju Basków do Manresy, która leży w Katalonii. Tę 700- kilometrową trasę przebył w 1522 r. Ignacy, kiedy podjął decyzję o zmianie życia. Stała się ona popularna w XVII w. po kanonizacji założyciela jezuitów oraz Franciszka Ksawerego, wielkiego misjonarza Dalekiego Wschodu. Odrodzenie szlaku obserwuje się pod koniec XX w.

Pielgrzymi szukają głębokiego przeżycia religijnego na wzór duchowej przemiany, jakiej doznał św. Ignacy, innego stylu życia oraz przyjrzenia się swoim wartościom osobistym i społecznym. Czas pielgrzymowania to swoiste rekolekcje ignacjańskie w drodze. Szlak podzielony jest na 27 etapów, wskazówki praktyczne i duchowe można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej www.caminoignaciano.org.

31 lipca rozpocznie się pierwszy Jubileuszowy Rok Szlaku Ignacjańskiego. Jego celem jest popularyzacja szlaku jako narzędzia spotkania z Bogiem i wzrostu osobistego, a także przygotowanie do 500-lecia nawrócenia Ignacego i jego pielgrzymki z Loyoli do Manresy. Fakt ten zostanie uczczony drugim Rokiem Jubileuszowym (31.07.2021-31.07.2022).

 o. Marek Raczkiewicz CSsR, Madryt

drukuj