Happeningi, warsztaty i rozwój wolontariatu na Konferencji Caritas Europa

Happeningi, warsztaty dla wolontariuszy i koordynatorów Caritas oraz opracowanie nowej strategii rozwoju sieci wolontariatu „Young Caritas” były tematem rozmów corocznej Konferencji Regionalnej Caritas Europa, która w czwartek zakończyła się w Tbilisi.

Jak poinformowało w piątek w komunikacie przesłanym PAP Biuro Prasowe Caritas Polska, w konferencji wzięło udział 150 przedstawicieli z 42 Caritas z całej Europy, a tematem przewodnim spotkania było zaangażowanie młodych ludzi w działania Caritas, Kościoła oraz społeczeństwa.

Uczestnicy konferencji opracowywali m.in. strategię rozwoju „Young Caritas” – sieci wolontariatu, która angażuje się w lokalne i międzynarodowe inicjatywy, odbyły się też warsztaty dla wolontariuszy i koordynatorów Caritas na temat współpracy międzynarodowej. Uczestnicy konferencji promowali ideę wolontariatu na ulicach Tbilisi w ramach happeningu. Podczas wydarzenia wysłuchano głosu młodych ludzi, którzy odgrywają ważną rolę w budowaniu solidarności i pokoju w Europie.

Według autorów komunikatu, podczas przekrojowej prezentacji pokazano m.in. filmowy reportaż z działalności różnego rodzaju wolontariatu w diecezji zamojsko-lubaczowskiej zrealizowany przez Centrum Medialne Caritas Polska.

„Mamy naprawdę powody do dumy. Cieszymy się bardzo długą tradycją wolontariatu i mogliśmy nią zainspirować innych. Teraz chcemy się skupić na tworzeniu sieci wolontariuszy w całym kraju i poczuć więź z młodymi ludźmi z innych państw, by razem dążyć do wspólnych celów” – podkreśliła cytowana w komunikacie koordynator Caritas Polska ds. wolontariatu Agnieszka Zarzyńska.

Zdaniem zastępcy dyrektora Caritas Polska ks. Marka Deca, konferencja była „wspaniałym czasem spędzonym w rodzinie Caritas”.

„Mogliśmy zacieśnić naszą współpracę z innymi krajami i nawiązać nowe więzi. To spotkanie stało się kolejną inspiracją do rozwoju Young Caritas w Polsce” – ocenił ks. Marek Dec.

Caritas Polska jest największą charytatywną organizacją pozarządową w kraju. Została reaktywowana 10 października 1990 r. przez Konferencję Episkopatu Polski. Odwołuje się do tradycji pracy dobroczynnej Caritas sprzed 1950 roku. Działa na podstawie ustawy z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego. Od 2004 roku ma status organizacji pożytku publicznego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl