fot. twitter.com/GUS_STAT

GUS przedstawił dane dotyczące działalności podmiotów kultury

Według stanu na koniec 2021 r. działalność prowadziły 3 944 centra kultury, domy kultury, ośrodki kultury, kluby i świetlice – wynika z danych przesłanych przez Główny Urząd Statystyczny. W 2021 r. placówki zorganizowały 156,6 tys. imprez, w których wzięło udział 18,3 mln uczestników.

W raporcie GUS przypomniano, że „w 2021 r. podmioty kultury, w związku z trwającym w Polsce stanem epidemii, nadal funkcjonowały w warunkach czasowych ograniczeń”. Wskazano także, że „obostrzenia w działalności podmiotów kultury miały różny zakres i formy, ale w porównaniu z rokiem wcześniejszym były mniej restrykcyjne”. [czytaj więcej] 

GUS poinformował, że „najwięcej centrów kultury, domów kultury, ośrodków kultury, klubów i świetlic działało w województwie małopolskim (433), a najmniej w województwie lubuskim (77)”.

„Biorąc pod uwagę rodzaj jednostek, najliczniejszą grupę stanowiły ośrodki kultury (33,3 proc. ogólnej liczby podmiotów), natomiast najmniej liczną kluby (7,2 proc.). Większość placówek (61,6 proc.) zlokalizowana była na wsi” – wynika z raportu.

W 2021 r. centra kultury, domy kultury, ośrodki kultury, kluby i świetlice zorganizowały łącznie 156,6 tys. imprez, w których uczestniczyło 18,3 mln osób.

„Najwięcej imprez (60,9 tys.) zorganizowały ośrodki kultury, a najmniej kluby (10,3 tys.). W porównaniu z 2020 r. zwiększyła się zarówno liczba zorganizowanych imprez, jak i liczba uczestników (odpowiednio o 29,5 proc. i 36,7 proc.)” – zaznaczono.

Najliczniej organizowane były warsztaty (27,6 proc. ogólnej liczby imprez). Przeciętnie w jednej imprezie uczestniczyło 117 osób, przy czym najliczniejsze pod tym względem były festiwale i przeglądy artystyczne – w jednym wydarzeniu uczestniczyło średnio 580 osób.

W raporcie zwrócono także uwagę na to, że działalność kulturalną za pośrednictwem Internetu prowadziło 36,2 proc. centrów kultury, domów kultury, ośrodków kultury, klubów i świetlic, które udostępniły 22,3 tys. imprez oraz 1,6 tys. kursów.

„W końcu omawianego okresu w centrach kultury, domach kultury, ośrodkach kultury, klubach i świetlicach działalność prowadziło 21,9 tys. różnego rodzaju kół/klubów/sekcji, które skupiały 386,4 tys. członków. W formie kół/klubów/sekcji najwięcej zorganizowano zajęć plastycznych i technicznych (5,8 tys.). Najwięcej uczestników skupiły kluby seniora/Uniwersytety Trzeciego Wieku (90,5 tys. osób)” – czytamy w raporcie.

Podmioty przeprowadziły łącznie 4,9 tys. kursów. Status absolwenta kursu uzyskało 69,3 tys. osób (wzrost o 6,8 proc. w porównaniu z 2020 r.). Najwięcej prowadzonych było kursów nauki gry na instrumentach (25,7 proc. ogólnej liczby kursów) oraz kursów języków obcych (19,8 proc.).

Według stanu na koniec 2021 r. w centrach kultury, domach kultury, ośrodkach kultury, klubach i świetlicach działało 13,8 tys. grup artystycznych, wśród których najliczniejsze były grupy taneczne (3,5 tys.). Z ogólnej liczby 226,9 tys. członków grup artystycznych 63,2 proc. stanowiły dzieci i młodzież szkolna. Co piątym członkiem grup artystycznych była osoba powyżej 60. roku życia.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl