fot. twitter.com/GUS_STAT

GUS: Inflacja w grudniu 2021 roku wyniosła 8,6 procent

Inflacja w grudniu ubiegłego roku wyniosła 8,6 proc. Miesiąc do miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych urosły o 0,9 proc. Tak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Odczyt potwierdziły jego wcześniejsze dane opublikowane w ramach tzw.  szybkiego szacunku. W ujęciu rocznym ceny usług wzrosły w grudniu o 7,6 proc., a towarów – o 9 proc. W ujęciu m/m było to odpowiednio: 0,7 proc. i 1 proc.

GUS podał również średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, który ogółem w 2021 roku wyniósł 5,1 proc. Z kolei w 2020 r. było to 3,4 proc.

Dr Grzegorz Piątkowski, ekonomista, wskazuje, że przeciągająca się inflacja jest związana z podwyżkami cen prądu i gazu. Jednocześnie dodaje, że z tym problemem będzie musiała zmierzyć się ponad połowa społeczeństwa.

– To niestety przekłada się też na podwyżkę cen żywności, a żywność w koszyku miesięcznych wydatków ponad połowy społeczeństwa – bo trzeba mieć świadomość, że ponad połowa społeczeństwa zarabia poniżej średniej krajowej – stanowi duży element, podobnie jak media, czyli prąd i gaz. Tu jest podstawowy problem z inflacją. Ona sama w sobie jest dość wysoka, natomiast dlatego, że dotyka podstawowych dóbr (i jest ryzyko, że będzie jeszcze mocniej dotykać) będzie bardzo istotnym negatywnym czynnikiem dla ponad połowy społeczeństwa zarabiającej poniżej średniej krajowej. Oczywiście, dla wszystkich pozostałych też – podkreśla dr Grzegorz Piątkowski.

W odpowiedzi na rosnącą inflację rząd przygotował drugą odsłonę tarczy antyinflacyjnej. W jej ramach przewidziano m.in. czasowe obniżenie do zera stawek podatku VAT na żywność, nawozy i gaz, do 5 proc. na ciepło oraz do 8 proc. na paliwa.

Zmiany w tym zakresie przyjął już Sejm i wkrótce ma się nimi zająć Senat.

RIRM

drukuj