fot. PAP/Rafał Guz

Grunt pod wprowadzenie euro w Polsce?

Wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa Narodowego Banku Polskiego może mieć drugie dno. Profesor Adam Glapiński stoi na straży polskiej waluty. Nowa osoba na jego stanowisku to dla ekipy Donalda Tuska furtka na wprowadzenie w Polsce euro.

Była obietnica. Teraz przyszedł czas na jej realizację.

– Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego jest przygotowany i gotowy poinformował Donald Tusk.

Zarzuty to zaangażowanie polityczne i niewłaściwa walka z inflacją.

– Główny zarzut polega na tym, że nie wykonywał zadań ustawowych ciążących na NBP, tylko zajmował się pomocą partii, z której się wywodzi – ocenił Jan Grabiec, szef kancelarii premiera.

Problem inflacji dotknął całej Europy. Jej głównymi przyczynami są zerwane łańcuchy dostaw w pandemii, wojna na Ukrainie i znaczny wzrost cen. Ostatnie wskaźniki mówią jednak, że sytuacja mocno się stabilizuje, a inflacja w lutym rok do roku to zaledwie 2,8 procent.

– To w znacznym stopniu dzięki naszej polityce pieniężnej, polityce NBP, tak krytykowanej od góry do dołu z jednej strony, że była zbyt brutalna, a z drugiej strony, że zbyt łagodna. Nawet byli jacyś entuzjaści stawiania prezesa przed trybunałem takim czy innym – mówił prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Do decyzji rządzących krytycznie odnosi się prezydent Andrzej Duda. Wniosek do Trybunału Stanu może podważyć wiarygodność Polski.

– Na pewno nie poprawi ona pozycji i sytuacji Polski na finansowej arenie międzynarodowej, na międzynarodowych rynkach finansowych. To jest zawsze tąpnięcie, jeśli próbuje się w jakiś sposób usunąć szefa banku centralnego – zaznaczył Andrzej Duda.

Słuszność decyzji podejmowanych przez Narodowy Bank Polski potwierdzały instytucje międzynarodowe. Działania Donalda Tuska wprowadzają chaos.

– Narodowy Bank Polski to bank, który nad tym właśnie czuwa. Jeśli w przekazach pojawia się informacja, że jest pomysł na postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu, to automatycznie osoby, które działają w świecie finansowym zastanawiają się, na ile stabilna jest polityka finansowa realizowana przez Polskę – wyjaśnił Piotr Ćwik, minister, zastępca szefa kancelarii prezydenta RP.

Sprawa może mieć jednak drugie dno. Profesor Adam Glapiński stoi na straży polskiego złotego. Odsunięcie go od pełnienia funkcji prezesa NBP może dać przestrzeń do usytuowania osoby, która będzie przychylna wprowadzeniu do Polski euro.

– Jeżeli dobrze pamiętam, to Słowacy jako ostatni kraj przyjęli walutę euro. Skoro Słowacy przyjeżdżają na zakupy do Polski, to znaczy, że nie wpłynęło to dobrze na zasobność portfeli ich obywateli – wskazał Piotr Ćwik.

Polacy już i tak mocno odczuli światowy kryzys związany z pandemią i wojną na Ukrainie. Teraz znów koszty życia codziennego wzrosną, ponieważ rząd zaczyna likwidację tarcz – najpierw na żywność, a w kolejce czekają już opłaty za energię.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl