Grecja: Ulewny deszcz odsłonił starożytną figurkę przedstawiającą byka

Ulewny deszcz na południu Grecji pomógł w odnalezieniu figurki z brązu przedstawiającej byka. Jej wiek szacowany jest na co najmniej 2,5 tys. lat – poinformowało greckie Ministerstwo Kultury.

Jak podało ministerstwo, figurkę znaleziono przypadkiem. Po silnych opadach deszczu jeden z archeologów prowadzących prace na stanowisku w Olimpii zauważył wystający z ziemi róg.

Mała, doskonale zachowana figurka została przetransportowana do laboratorium. Ze wstępnych badań wynika, że pochodzi z okresu geometrycznego sztuki greckiej (od około 1050 roku p.n.e. do 700 roku p.n.e.).

Ślady ognia na statuetce sugerują, że mogła ona być darem złożonym Zeusowi. Byki i konie odgrywały ważną rolę w życiu starożytnych Greków, dlatego często były ofiarowywane bogom.

 

 

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl