Grecja: kontrolerzy ruchu lotniczego zapowiadają strajki

Greccy kontrolerzy ruchu lotniczego planują strajki w ciągu czterech dni, począwszy od 9 października, w proteście przeciwko zmianom m.in. definicji ich zawodu w związku z reformami wymaganymi przez zagranicznych wierzycieli Grecji.

Związek kontrolerów poinformował w środę, że 24-godzinne strajki odbędą się 9 i 10 października oraz 12 i 13 października. Zawieszone zostaną wszystkie połączenia poza lotami ratunkowymi i poszukiwawczymi, które kontrolerzy będą obsługiwać.

W przeszłości greckie sądy uznawały strajki kontrolerów ruchu powietrznego, a więc pracowników służb o żywotnym znaczeniu, za nielegalne. Takie akcje były unieważniane.

Ogłoszenie strajku zbiegło się ze złożeniem w parlamencie we wtorek projektu ustawy w sprawie zmian w strukturze lotnictwa cywilnego. Działacze związkowi zaznaczają, że zmiany nie były z nimi konsultowane, a grożą „sparaliżowaniem sektora w ciągu roku lub dwóch”.

Projekt reformy lotnictwa cywilnego, będącej jednym z warunków wierzycieli z Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, zostanie w czwartek poddany pod dyskusję w parlamencie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl