fot. arch. Sióstr Loretanek

Górsk k. Torunia: odprawiono Mszę św. w intencji kanonizacji bł. ks. Popiełuszki

Kilkaset osób modliło się w niedzielę w kościele parafialnym w Górsku k. Torunia o rychłą kanonizację bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Msza św. w miejscowości, w której kapelan „Solidarności” został porwany, zwieńczyła uroczystości upamiętniające ks. Popiełuszkę w 33. rocznicę jego zabójstwa.

Tak się stało, że do uprowadzenia księdza Popiełuszki doszło na terenie naszej parafii. Na Górsk patrzy nie tylko Polska, ale cały świat, gdyż jest to błogosławiony Kościoła katolickiego. 33 lata temu, tu w Górsku, padły pierwsze krople krwi, które uświęciły tę ziemię. Tutaj został on pobity, skrępowany, niemal zmasakrowany i wrzucony do bagażnika” – powiedział w homilii podczas Mszy św. dyrektor Centrum Edukacji Młodzieży im. księdza Jerzego Popiełuszki w Górsku, ks. Paweł Nowogórski.

W swoich rozważaniach wspominał ostatnie godziny życia błogosławionego oraz przywoływał wielokrotnie jego przesłanie kierowane do wiernych, aby „zło dobrem zwyciężać”.

Był proces toruński – śmieszny, bardzo obraźliwy. Mordercy od dawna są wolni. Nie ma winnych, którzy zamordowali jeszcze innych księży. Mama ks. Jerzego Marianna podkreślała, że mordercy nie walczyli z jej synem, ale z Bogiem, nie uderzyli w Popiełuszkę, ale w sutannę, w cały Kościół” – podkreślał ks. Nowogórski.

Wierni modlili się w intencji rychłej kanonizacji Popiełuszki oraz za ojczyznę i rządzących.

Ojczyzna nasza umiłowana potrzebuje natychmiast, od zaraz ludzi kryształowych, przezroczystych, świętych jak ks. Jerzy” – dodał ks. Nowogórski.

Przywołał słowa: „Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem. Polska jest Polską, a Polak Polakiem”. Mówił także, że po całej Polsce od Gdańska do Giewontu rozsiane są krzyże, a od śmierci kapelana „Solidarności” stanęło wiele kolejnych krzyży męczeństwa.

W Górsku znajduje się pomnik ks. Jerzego Popiełuszki, który odwiedzają pielgrzymi z Polski i zagranicy. Odsłonięty został w listopadzie 2000 r. Monument to dwie potężne belki betonowe, wystające blisko siebie z ziemi i pochylone w dwóch przeciwnych kierunkach. Nawet z niewielkiej odległości wyglądają jak krzyż niesiony przez kogoś na plecach. Pomnik znajduje się w lesie, kilkanaście metrów od drogi Bydgoszcz – Toruń. Zastąpił drewniany krzyż, wzniesiony przez mieszkańców pobliskich wsi w miesiąc po ujawnieniu zbrodni. Twórcami koncepcji monumentu są Anna i Krystian Jarnuszkiewiczowie, Grzegorz Kowalski i Maciej Kysiak.

W 2014 r. powstało w Górsku Centrum Edukacji Młodzieży” im. bł. ks. Popiełuszki, które prowadzi ks. Nowogórski. Uroczystą inauguracja działalności centrum odbyła się w 30 rocznicę zabójstwa kapelana „Solidarności”.

Ks. Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w święto Podwyższenia Krzyża, a został uprowadzony 19 października 1984 r. na terenie parafii pod takim wezwaniem. W czwartek minęła 33. rocznica zabójstwa duchownego. Ksiądz został porwany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w Górsku, gdy wracał z Bydgoszczy do Warszawy. Dalej ostatnia droga kapłana wiodła przez Toruń, gdzie podjął próbę ucieczki z rąk oprawców. Następnie porywacze zawieźli go do Włocławka, gdzie zmaltretowanego zrzucili z tamy do Wisły.

Duchowny został ogłoszony błogosławionym 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Ks. Jerzy Popiełuszko w tym roku skończyłby 70 lat.

PAP/RIRM

drukuj