fot. pixabay.com

Górnicy będą rozmawiać z przedstawicielami rządu ws. umowy społecznej

W Warszawie dojdzie dziś do rozmów związkowców reprezentujących górników z przedstawicielami rządu. Dyskutowana będzie umowa społeczna, która określa szczegóły transformacji energetycznej. W ocenie związkowców dokument nie jest realizowany przez rząd.

Pod koniec maja podpisano umowę, w której zapisano zasady i tempo wygaszania kopalń węgla kamiennego w perspektywie 2049 roku. Zagwarantowano też górnikom m.in. gwarancje zatrudnienia oraz osłony socjalne. Umowa przewiduje także budżetowe dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych. Tworzy mechanizmy, które wspierają transformację Śląska. Aby umowa mogła wejść w życie, potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej na pomoc publiczną dla górnictwa opartą na zasadach zaproponowanych przez Polskę.

Kilka dni temu związkowcy zaapelowali do rządu o natychmiastowe rozmowy. Chcą uzyskać gwarancję, że zapisy zawarte w umowie społecznej zostaną zrealizowane. W ich ocenie nie są one realizowane już teraz. Spotkanie ma doprowadzić zatem do nowelizacji umowy społecznej. Związkowców niepokoją m.in. analizy dotyczące możliwości skrócenia okresu wygaszania kopalń do roku 2040-2045, a nawet 2038. Tłumaczą, że  rząd nie wywiązał się z ustaleń, które dotyczą wprowadzenia ustawy o Funduszu Transformacji Śląska, czy też rozpoczęcia inwestycji wykorzystujących niskoemisyjne technologie węglowe.

– Najważniejszym elementem umowy jest tzw. rozdział drugi, nowoczesnych, niskoemisyjnych, technologii. Mamy zapisane pewne daty i  już jest wątpliwość co do tego, że te daty będą zrealizowane – mówił Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.

Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, nie wykluczył, że w przypadku braku porozumienia z rządem, górnicy rozpoczną protesty. I to jeszcze w tym tygodniu.

– Jeżeli natomiast okaże się, że rząd przychodzi do nas z taką ofertą, jaką podpisaliśmy w 2021 roku i przedstawi ofertę realizacji tego dokumentu, a będą nad tym potrzebne jeszcze jakieś dodatkowe prace, to wtedy pewnie do protestów nie dojdzie – wskazał Dominik Kolorz.

W parlamencie procedowana jest obecnie ustawa mówiąca o wsparciu górnictwa w wysokości blisko 29 mld zł w ciągu 10 lat.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl