GOPR: warunki turystyczne w Beskidach dobre, ale uwaga na burze

Aura sprzyja wędrówkom po Beskidach. Goprowcy poinformowali, że warunki na szlakach są wyśmienite. Ratownik dyżurny stacji w Szczyrku Edmund Górny w sobotę przestrzegł jednak, że turyści muszą być przygotowani na nagłą zmianę pogody i gwałtowne burze.

Synoptycy z Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzegli, że burzom mogą towarzyszyć obfite opady deszczu. Lokalnie może spaść do 50 l na metr kw., a nawet grad. Wiatr w porywach może osiągnąć 85 km na godz.

Edmund Górny powiedział, że w czasie burzy turyści powinni zejść z partii szczytowych gór i unikać otwartej przestrzeni. Ze względu na spadające konary nie wolno stawać pod drzewem.

„Należy unikać bliskości drzew iglastych, bo pioruny często w nie uderzają. Zalecam, aby turysta przykucnął i odizolował się od podłoża, przykładowo siadając na plecaku” – wyjaśnił. Należy też omijać skały, po których spływa woda, gdyż może dojść do porażenia.

Edmund Górny poinformował, że w sobotę rano w górach było dość ciepło. Termometry na Przysłopie pokazywały 19 st. C, a na Leskowcu 21 st. C. Chłodniej było w rejonie Pilska – 16 st. C. Na Markowych Szczawinach temperatura wynosiła zaledwie 12 st. W ciągu dnia jednak wzrośnie.

Goprowcy zalecają, by wybierając się w góry, szczególnie w upalny dzień, turysta zapewnił sobie odpowiednią ilość wody. Na całodzienną wędrówkę potrzeba jej około 3 l. Konieczne są również odpowiednie buty, nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne. Trzeba też zabrać ze sobą nieprzemakalną kurtkę lub pelerynę.

PAP/RIRM

drukuj