Godziny do historycznego szczytu Trump-Kim

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump spotka się jutro z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. Szczyt odbędzie się w Singapurze. Obaj politycy są już na miejscu. To pierwsze takie spotkanie w historii.

Spotkanie Donalda Trumpa oraz Kim Dzong Una rodzi wielkie nadzieje na całym świecie.

 – Chiny szczerze pragną, aby spotkanie przywódców Korei Północnej i Stanów Zjednoczonych zakończyło się sukcesem i przyniosło pozytywne rezultaty. To ważny krok w kierunku denuklearyzacji Korei Północnej i drogi do politycznego rozwiązania problemu Półwyspu Koreańskiego –mówił rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Stany Zjednoczone oczekują jednego – całkowitej denuklearyzacji Korei Północnej.

 – Sankcje pozostaną w mocy do czasu, gdy Korea Północna całkowicie i w sposób możliwy do zweryfikowania wyeliminuje swoją broń masowego rażenia – oświadczył sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

Przeciwnicy szczytu podkreślają jednak, że problem stanowi nie tylko broń masowego rażenia.

 – Kim Dzong Un rozstrzeliwał ludzi – jest przerażającym człowiekiem. Mimo to prasa południowokoreańska oszukuje obywateli. Nigdy nie podkreślają tych faktów. Zorganizowali oni fałszywy pokaz pokoju i prania mózgów wśród obywateli w procesie urzeczywistniania amerykańsko-północnokoreańskiego szczytu – uważa Kim Sang-Jin mieszkaniec Korei Południowej.

Tak o całym wydarzeniu myśli część obywatelki Korei Południowej.

To właśnie ten kraj weźmie udział w realizacji ewentualnego porozumienia na linii Trump-Kim Dzong Un.

– Prezydent Trump bezpośrednio po szczycie w Singapurze wyśle do Korei Południowej sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo, aby szczegółowo omówić wyniki szczytu. Razem z naszym prezydentem przedyskutuje przyszłe plany współpracy między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Południową w celu wdrożenia wyników szczytu – podał rzecznik prasowy prezydenta Korei Południowej Kim Eui-Kyeom.

Jutrzejszy szczyt będzie wyjątkowym wydarzeniem. Po raz pierwszy w historii prezydent USA spotka się z przywódcą Korei Północnej. Dotychczas oba państwa nie utrzymywały pokojowych stosunków.

TV Trwam News/RIRM

drukuj