Gnieźnianie powitają Matkę Bożą Częstochowską

Wieczorem – w przeddzień głównych obchodów jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski – do Gniezna przybędzie kopia cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Wierni powitają wizerunek Jasnogórskiej Pani o godz. 19.00 przy pomniku św. Wojciecha. Następnie procesyjnie przejdą z obrazem do gnieźnieńskiego kościoła farnego, gdzie sprawowana będzie Msza św. Po Eucharystii przez całą noc będzie trwać modlitewne czuwanie przy obrazie.

Prof. Krzysztof Ożóg, historyk, mówi, że obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski mają dla Polaków niezwykłe znaczenie.

– Obchody przypominają całemu społeczeństwu, narodowi polskiemu o fakcie fundamentalnym – chrzcie Mieszka I, jego poddanych (a równocześnie chrystianizacji Polski) – który był fundamentem, na którym wyrosły całe nasze dzieje zarówno narodowe, jak i państwowe. Na fundamencie tym wyrosła nasza kultura i polska tożsamość narodowa. To jest niezwykle istotne. To jest ogromne dziedzictwo kulturowe, intelektualne, naukowe, społeczne. Z drugiej strony daje nam to możliwość przeżycia osobiście sakramentu chrztu – odnowienia tego i tego, co z niego wynika, czyli wiary żywej, osobistej, narodowej, wyznawanej konsekwentnie także i w życiu społecznym –  zaznacza prof. Krzysztof Ożóg.

Centralne uroczystości jubileuszowe odbędą się jutro. Rozpoczną się o godzinie 17:15 Mszą św. w katedrze gnieźnieńskiej, której przewodniczyć będzie legat papieski ks. kard. Pietro Parolin.

W uroczystościach wezmą udział m.in. księża kardynałowie, ks. arcybiskupi, ks. biskupi oraz przedstawiciele władz państwowych z prezydentem Polski Andrzejem Dudą na czele.

Możliwe, że dziś wieczorem posłowie przyjmą uchwałę w 1050. rocznicę Chrztu Polski.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl