fot. PAP/Marcin Bielecki

GITD: Od początku roku fotoradary w Warszawie zarejestrowały ponad 87 tys. naruszeń

Od początku roku stołeczne fotoradary zarejestrowały ponad 87 tysięcy naruszeń. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, liczba zarejestrowanych w Warszawie naruszeń spadła o 17 procent – poinformowała rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, Monika Niżniak. 

Według danych przekazanych przez rzecznika GITD od początku 2021 roku wszystkie fotoradary ustawione w Warszawie zarejestrowały 87,2 tysiąca naruszeń. Najwięcej zdjęć wykonał fotoradar ustawiony przy ulicy Spacerowej – 13 558.

„Ten fotoradar rejestruje również najwięcej naruszeń w skali kraju” – zaznaczyła Monika Niżniak.

Na drugim miejscu jest fotoradar przy ulicy Pileckiego na Ursynowie, natomiast sześć nowych fotoradarów od początku funkcjonowania zarejestrowały już 18 268 naruszeń. Z kolei najmniej zdjęć zrobiło urządzenie ustawione przy ul. Zamienieckiej w kierunku Gocławia – 56, fotoradar przy ul. Fieldorfa w kierunku Placu Szembeka – 160 oraz w al. KEN – 459.

„Mimo zwiększenia liczby urządzeń o sześć fotoradarów zlokalizowanych na moście Poniatowskiego, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, liczba zarejestrowanych w Warszawie naruszeń spadła o 17 proc., co jest bardzo dobrą wiadomością i oby ta tendencja utrzymała się. W ubiegłym roku urządzenia zarejestrowały w tym czasie 105,5 tys. przypadków przekroczenia przez kierujących dozwolonej prędkości” – podkreśliła rzecznik GITD.

Wskazała, że kierowcy w Warszawie przekraczają prędkość średnio o 22km/h więcej, niż pozwalają przepisy.

„Jednak zdarzają się przypadki skrajnej nieodpowiedzialności” – podała.

„W sierpniu fotoradar na ul. Modlińskiej zarejestrował pojazd, którym kierujący w obszarze zabudowanym jechał z prędkością 164 km/h. Kilka miesięcy wcześniej, pod koniec maja, tym razem na ul. Pułkowej fotoradar zarejestrował pojazd, którego kierujący miał na liczniku 137 km/h” – przekazała.

Jak wcześniej informowała rzecznik GITD, lada moment na mapie Warszawy pojawią się kolejne miejsca objęte kontrolą prędkości. W środę zakończyły się odbiory techniczne dwóch odcinkowych pomiarów prędkości na warszawskim odcinku trasy S8 pomiędzy węzłem Łabiszyńska a węzłem Piłsudskiego (Marki) oraz węzłem Konotopa a węzłem Bemowo (ul. Lazurowa).

W środę późnym popołudniem rozpoczęliśmy testy systemu kamer. Po pozytywnych testach urządzenia zostaną przełączane w tryb rejestracji naruszeń, co powinno nastąpić w ciągu najbliższych dni” – zaznaczyła.

Po uruchomieniu kamer, pomiary będą prowadzone w obu kierunkach na wszystkich nitkach głównego ciągu trasy S8.

„W sumie zainstalowanych zostało 30 kamer. Na podstawie czas wjazdu i wyjazdu pojazdu z kontrolowanego odcinka drogi system automatycznie określi jego średnią prędkość” – tłumaczyła.

Koszt montażu urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości na trasie S8 wyniósł blisko 4 miliona złotych.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl