Gdynia: Zniszczono epitafium smoleńskie

Nieznani sprawcy zdewastowali w Gdyni epitafium smoleńskie. Rozbito krzyż, pamiątkową tablicę oraz symbol Sił Powietrznych RP. Skala wandalizmu pokazuje, że było to celowe i zaplanowane działanie.

Epitafium smoleńskie przy kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi w Gdyni na Karwinach odsłonięto dwa lata po katastrofie smoleńskiej. Co roku odbywają się tu uroczystości upamiętniające ofiary narodowej tragedii, a wierni modlą się w ich intencji, zapalają znicze i składają kwiaty. W nocy nieznani sprawcy dokonali karygodnego aktu wandalizmu – mówi Roman Dambek, prezes Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”.

– W nocy jacyś zwyrodnialcy, którzy nie szanują symboli religijnych i polskiej historii, dokonali zbeszczeszczania epitafium smoleńskiego przy kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi – informuje Roman Dambek.

Jak dodaje, nie jest to przypadkowy akt wandalizmu, a zaplanowany atak na pomnik ku czci tych, którzy stracili życie służąc Polsce. Ktoś musiał bowiem sporo się natrudzić i użyć ciężkiego sprzętu, żeby w taki sposób zdewastować pamiątkową tablicę.

– Jest to atak na nasz symbol religijny, na krzyż, ulokowany pięknie w szachownicy narodowej – mówi Roman Dambek.

Epitafium znajdowało się na bocznej ścianie kościoła pw. Niepokalanego Serca Maryi w Gdyni. Na szachownicy lotniczej, znaku Sił Powietrznych Rzeczpospolitej, umieszczony był krzyż. Pod nim znajdowała się tablica upamiętniająca 96 ofiar katastrofy smoleńskiej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj