Gdańsk: trwa zlot ZHP

Polskie harcerstwo jest niezwykle mocno wpisane w polską niepodległość – powiedział prezydent Andrzej Duda w czasie piątkowej wizyty na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku, gdzie odbywa się Zlot Związku Harcerstwa Polskiego.

W wydarzeniu bierze udział kilkanaście tysięcy harcerzy z kraju i zza granicy. Jest ono częścią obchodów jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tegoroczny zlot ZHP w Gdańsku to największa tego typu powojenna impreza harcerska. Uczestniczy w nim ok. 13 tys. harcerzy w wieku od 6 do 21 lat. Są obecni także goście z 27 krajów oraz polonijni harcerze z Kanady i Stanów Zjednoczonych.

– Przeżywają harcerską przygodę, edukacyjne warsztaty, wyjeżdżają do lasów na Kaszubach, korzystają z tego, co mamy pięknego na Pomorzu, czyli kajakują, żeglują, mają zabawy wodne, plażowanie – tłumaczy hm. Marta Bańka, rzecznik Zlotu ZHP Gdańsk 2018.

Zlot odbywa się pod hasłem „Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro”.

– My jesteśmy zmianą. Idziemy do przodu. Patrzymy jasnym wzrokiem w przyszłość. Chcemy być przydatni przede wszystkim dla Polski – podkreśla naczelnik ZHP hm. Anna Nowosad.

Głównym motywem zlotu jest 100. Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji na Wyspę Sobieszewską przybyły najważniejsze osoby w państwie. Kilka dni temu miejsce to odwiedził premier Mateusz Morawiecki, a wczoraj prezydent Andrzej Duda. [czytaj więcej]

– Harcerstwo polskie, Związek Harcerstwa Polskiego jest tak niezwykle mocno w polską niepodległość wpisane – mówił prezydent RP.

Pierwsi polscy harcerze, ci żyjący na początku XX wieku, przynieśli niepodległość ojczyzny w swoich dłoniach – mówił prezydent.

– Bardzo często trzymając w nich karabin, ale także prowadząc pracę organiczną z młodzieżą, szkoląc się, ucząc się tego, jak być dobrymi patriotami i jak odbudować państwo i jego instytucje – dodał Andrzej Duda.

W ten sposób działali m.in. twórca polskiego harcerstwa Andrzej Małkowski i gen. Józef Haller. Harcerstwo niesie ze sobą wiele wspaniałych wartości, jednak jedna jest cenna ponad wszystko – zaznaczył prezydent.

– Obok niezwykłego patriotycznego wychowania, obok umiejętności pracy w grupie, obok umiejętności radzenia sobie, obok całej wiedzy, którą zdobywa się w harcerstwie, obok wielkiej samodzielności i wszystkich umiejętności, które stopniowo z roku na rok uzyskujecie, nawet czasem tego nie zauważając – przyjaźń, którą człowiek potem niesie przez całe życie – wskazał.

Słowa te potwierdzają sami uczestnicy zlotu, którzy nie wyobrażają sobie teraz życia bez harcerstwa i wyjazdów na obozy.

– Obozy to jest chyba najlepsza część całego harcerstwa, bo siedzimy do późna przy ognisku, śpiewamy, poznajemy super ludzi – przyznaje Stasiek z hufca Warszawa Ursynów.

Uczestnicy zlotu otrzymali od prezydenta Andrzeja Dudy biało-czerwone flagi oraz kalendarze niepodległości. Wydarzenie potrwa do 16 sierpnia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj