Gdańsk: sześciu oskarżonych o przemyt co najmniej 88 kg marihuany

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku oskarżyła sześciu mężczyzn o przemyt co najmniej 88 kg marihuany. Narkotyki miały być przewożone do Polski m.in. z Hiszpanii w skrytkach wykonanych m.in. w podłogach samochodów.

O zakończeniu śledztwa i skierowaniu do Sądu Okręgowego w Gdańsku aktu oskarżenia w tej sprawie poinformował w poniedziałek dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Jak wyjaśniono w komunikacie, na ławie oskarżonych zasiądzie sześciu mężczyzn w wieku od 29 do 67 lat. Zdaniem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, która prowadziła postępowanie, mężczyźni tworzyli zorganizowaną grupę przestępczą przemycającą marihuanę. Mieli działać w Polsce, Hiszpanii i Niemczech. Zdaniem prokuratury, przemycili co najmniej 88 kilogramów marihuany, ukrywając ją w specjalnie do tego celu zbudowanych skrytkach m.in. w podwójnych podłogach aut.

W śledztwie ustalono, że każdy z członków grupy wykonywał inne zadania związane z organizowaniem narkotyków, werbowaniem kurierów, przewozem, pilotowaniem kurierów w celu uniknięcia kontroli drogowych przez służby oraz odbiorem pieniędzy.

Grupa działała od czerwca 2015 roku do czerwca 2016 roku, kiedy funkcjonariusze gdańskiego CBŚP (po rozpoznaniu dokonanym wspólnie z funkcjonariuszami Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku) zatrzymali pierwszych jej członków.

Za udział w grupie przestępczej grozi do pięciu lat więzienia. Natomiast za przemyt środków odurzających można zostać pozbawionym wolności na nie krócej niż trzy lata.

Pięciu oskarżonych czeka na proces w areszcie, do którego trafili decyzją sądu. Wobec jednego zastosowano poręczenie majątkowe, dozór policji i zakaz opuszczania kraju.

PAP/RIRM

drukuj