Gdańsk: Przy Bazylice Mariackiej zostaną wystawione trumny „Inki” i „Zagończyka”

W Kaplicy Królewskiej przy Bazylice Mariackiej w Gdańsku zostaną dziś wystawione trumny ze szczątkami „Inki” i „Zagończyka”. Każdy będzie mógł pomodlić się i oddać hołd bohaterom podziemia antykomunistycznego.

Danuta Siedzikówna ps. „Inka” to sanitariuszka oddziału pułkownika Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Kiedy zginęła, nie miała jeszcze 18 lat. Została rozstrzelana przez komunistów razem z podporucznikiem Feliksem Selmanowiczem, także żołnierzem „Łupaszki”, za służbę niepodległej Polsce. Dokonano tego 28 sierpnia 1946 r.

Piotr Szubarczyk z biura Edukacji Publicznej Oddziału Gdańskiego IPN mówi, że „Inka” i „Zagończyk” to postaci, które stały się symbolami żołnierzy niezłomnych i powstania antykomunistycznego.

To nie będzie pożegnanie, ale przywitanie bohaterów, którzy już na dobre wrócili do naszych serc, naszej wyobraźni i pamięci. Spodziewamy się tysięcy ludzi w Gdańsku. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że rodziny „Inki” i „Zagończyka” były zgodne co do tego, że powinni spoczywać na gdańskim cmentarzu, w mieście, do którego zaprowadził ich ten tragiczny szlak Żołnierzy Wyklętych, w mieście, gdzie umierali i spoczywali anonimowo przez tyle lat – podkreśla Piotr Szubarczyk.

Kaplica Królewska przy Bazylice Mariackiej, gdzie znajdują się trumny ze szczątkami Inki i Zagończyka, będzie otwarta dziś do godz. 22.00.

Pogrzeb bohaterów odbędzie się jutro na gdańskim cmentarzu garnizonowym w 70. rocznicę ich śmierci. Weźmie w nim udział prezydent RP Andrzej Duda.

RIRM

drukuj