PAP/Marcin Gadomski

Gdańsk: położono stępkę pod budowę ORP Rybitwa

W środę w Gdańsku położono stępkę pod piąty z serii nowoczesnych niszczycieli min typu Kormoran II. ORP Rybitwa po wybudowaniu trafi do 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Ceremonia położenia stępki pod budowę niszczyciela min dla polskiej Marynarki Wojennej odbyła się w środę w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku.

Obecny na uroczystości szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Jacek Siewiera, podkreślił, że jesteśmy świadkami rozpoczęcia procesu budowy dojrzałej w przemysłowym sensie.

„Budowy, która stanowi odwzorowanie prototypu, który powstał wiele lat temu, który został wdrożony do służby, który został zweryfikowany, przeszedł kolejne iteracje w wypełnianiu swoich zadań bojowych, który został poprawiony dzięki polskiej myśli technicznej, również dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym, prototypu, który doczekał się czasu, że jego produkcja ma charakter niemal seryjny. Niemal równolegle budowane są kolejne jednostki pod kolejne zamówienia” – mówił Jacek Siewiera.

„To ogromna przyjemność gościć na tej uroczystości w stoczni, czyli w zakładzie produkcyjnym takiego przemysłu, który jeszcze kilka lat temu tak bardzo cierpiał na skutek niedoinwestowania, przemian, braku zrozumienia wartości, jaka drzemie w Marynarce Wojennej i w budowie okrętów” – stwierdził szef BBN.

Jacek Siewiera przypomniał, że kilka lat temu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego powstała Koncepcja Bezpieczeństwa Morskiego RP.

 „Dziś z dumą mogę powiedzieć, że ogłoszona przez prezydenta, zwierzchnika sił zbrojnych, inicjacja prac nad nową strategią bezpieczeństwa narodowego, w trakcie obchodów 25 rocznicy wstąpienia Polski do NATO, to praca, która rozpoczęła się dziś intensywnie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Rekomendacje do tej strategii w najbliższym czasie ujrzą światło dzienne i zostaną skierowane przez głowę państwa do rządu, do Prezesa Rady Ministrów” – zaznaczył szef BBN.

Dodał, że bezpieczeństwo morskie w strategii bezpieczeństwa narodowego będzie uwzględnione w sposób szczególny.

„Tak jak na szczególne miejsce w działaniu państwa polskiego zasługuje również przemysł stoczniowy i Marynarka Wojenna. Bezpieczeństwo Rzeczypospolitej opiera się o bezpieczeństwo portów, dostaw drogą morską, możliwość dostarczenia pomocy sojuszniczej do portu w Gdyni, a w przyszłości także w Świnoujściu. Bezpieczeństwo Rzeczypospolitej opiera się o zasoby, które mogą być eksportowane drogą morską w obliczu ewentualnego konfliktu. Zagwarantowanie tych interesów ciąży na Marynarce Wojennej i wszystkich, którzy kontrybuują do posiadanych przez nią zdolności” – powiedział Jacek Siewiera.

Prezes zarządu stoczni Remontowa Shipbuilding, Dariusz Jaguszewski, wskazał, że budowa ORP Rybitwa jest kolejnym krokiem w kierunku wzmocnienia Marynarki Wojennej RP, a co za tym idzie, zwiększenia naszego bezpieczeństwa.

„Jest to niezmiernie ważne, biorąc pod uwagę geopolityczne położenie Polski oraz obecną sytuację za naszą wschodnią granicą. 12 marca minęło 25 lat od przystąpienia Polski do NATO. Członkostwo w tej organizacji diametralnie zmieniło nasze bezpieczeństwo, ale też zgodnie z artykułem 5 traktatu, zobowiązuje nas do solidarnej, wzajemnej obrony państw członkowskich, w przypadku jakiegokolwiek zewnętrznego zagrożenia. Aby być pełnowartościowym członkiem NATO i dotrzymać naszych zobowiązań, potrzebujemy silnej, wyposażonej w najnowocześniejsze okręty Marynarki Wojennej” – mówił Dariusz Jaguszewski.

„Ten okręt, który jest obiektem dzisiejszej uroczystości, absolutnie spełnia wszystkie te kryteria i jest liderem w swojej klasie” – dodał Dariusz Jaguszewski.

Okręty typu Kormoran II służą m.in. do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich oraz innych obiektów i materiałów wybuchowych w akwenach morskich, zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi na morskich szlakach komunikacyjnych, a także nadzorowania dna morskiego oraz zainstalowanej tam infrastruktury krytycznej.

ORP Rybitwa, po przekazaniu go Marynarce Wojennej RP w 2027 roku, wcielony zostanie do 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, bazującego w Świnoujściu.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl