fot. flickr.com

Gazprom dostarczył rekordową ilość gazu do Europy

W 2017 r. Gazprom dostarczył rekordową ilość gazu do Europy. Dostawy wzrosły o 8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Największym rynkiem pozostają Niemcy. Informacje przekazał dziennik „Wiedomosti”, powołując się na dane ogłoszone przez Gazprom.

„Eksportowy rekord Gazpromu uwarunkowany jest zarówno dynamiką popytu, jak i tym, że gaz rosyjski pozostawał dość konkurencyjny cenowo” – piszą rosyjskie „Wiedomosti”, powołując się na opinię eksperta agencji ratingowej Fitch Dmitrija Marinczenki.

Ekspert ocenia zarazem, że udział Gazpromu w rynku europejskim w ubiegłym roku mógł wzrosnąć jedynie nieznacznie w porównaniu z 2016 r., gdy wynosił nieco poniżej 34 proc. Jak podkreśla, dostawy gazu norweskiego również okazały się w minionym roku rekordowe i wzrosły o 7 proc. w porównaniu z 2016 r.

Wzrost importu gazu rosyjskiego odnotowały te kraje, do których mają być skierowane dostawy poprzez planowane gazociągi Nord Stream 2 i Turecki Potok. Obecnie to Niemcy pozostają największym europejskim klientem Gazpromu. Według danych Gazpromu, kraj ten zakupił w zeszłym roku blisko 53,5 mld metrów sześc. gazu.

Turcja w 2017 r. zwiększyła zakupy gazu rosyjskiego o ponad 4 mld metrów sześc. Z kolei do Austrii Gazprom skierował niemal o 40 proc. więcej surowca niż rok wcześniej. Również Dania zwiększyła zakupy surowca o 2 mln metrów sześc.

TV Trwam News/RIRM

drukuj