fot. PAP/Paweł Supernak

G. Schetyna nawołuje do próby zablokowania prac nad reformą sądownictwa

Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna nawołuje do działań, prowadzących do zablokowania prac nad reformą wymiaru sprawiedliwości.

Politycy tej partii na portalach społecznościowych mobilizują swoich zwolenników do udziału w planowanej na jutro manifestacji przed Sejmem.

W demonstrację ma się zaangażować także Nowoczesna. Lider tego ugrupowania Ryszard Petru wzywa jednocześnie do stworzenia Frontu Demokratycznego i rozmów w formule Okrągłego Stołu „wszystkich sił demokratycznych”.

Andrzej Gwiazda, działacz opozycji z czasów PRL, mówi, że zachowanie Schetyny i jego kompanów pokazuje wszystkim wątpiącym, jak niezbędna była reforma sądownictwa.

– Zapowiedź wezwania sił zbrojnych, nieposłuszeństwa poselskiego, czyli zapowiedź kolejnej blokady Sejmu – to wszystko pokazuje, jak są przerażeni, że wymiar sprawiedliwości w Polsce może stać się wymiarem sprawiedliwości, a nie rozgrywek politycznych – podkreśla Andrzej Gwiazda.

W poniedziałek PO ma zorganizować wysłuchanie publiczne z udziałem zaproszonych przez siebie autorytetów prawniczych, byłych sędziów Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego, we wtorek będzie konsultować z innymi klubami opozycji wspólne zaangażowanie w blokowanie procesu legislacyjnego projektu zmian w Sądzie Najwyższym autorstwa PiS.

Socjolog Grzegorz Wiński wskazuje, że to działanie jest motywowane chęcią utrzymania władzy opozycyjnej.

– Oczywiście możemy to rozpatrywać na wielu płaszczyznach, natomiast powiedzmy sobie szczerze, że spotkanie liderów opozycji w ramach Okrągłego Stołu zostało podchwycone przez Schetynę – była to propozycja Ryszarda Petru. W jakim celu? Bardzo prostym. Schetyna nie chce dopuścić do tego, żeby wymknęła mu się z rąk władza opozycyjna, dlatego ma być to inicjatywa, która zapobiegnie politycznej reaktywacji zarówno Lecha Wałęsy, jak i Władysława Frasyniuka na scenie politycznej. Tak naprawdę właśnie dlatego Grzegorz Schetyna w to wchodzi, popiera tę inicjatywę – tłumaczy Grzegorz Wiński.

Wczoraj w nocy Senat przyjął dwie nowelizacje, reformujące wymiar sprawiedliwości w Polsce: ustawę o KRS oraz nowelę o ustroju sądów powszechnych.

Do wprowadzenia w życie tych ustaw potrzebny jest już tylko podpis prezydenta.

Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym jest na początku procesu legislacyjnego. Został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie.

RIRM

drukuj