fot. PAP

Funkcjonuje już Karta Dużej Rodziny

Dzięki Karcie Dużej Rodziny członkom rodzin wielodzietnych, niezależnie od dochodu, przysługują zniżki na przejazdy koleją, opłaty paszportowe i wstęp do niektórych muzeów czy obiektów sportowych.

Karta Dużej Rodziny nie rozwiązuje jednak wszystkich problemów rodzin wielodzietnych, których w Polsce i tak ubywa. Barierę stanowią głównie problemy ekonomiczne – a tu potrzebna jest kompleksowa polityka prorodzinna.

Poseł Stanisław Szwed, wiceszef sejmowej Komisji Polityki Rodzinnej, zwraca uwagę na wyższe koszty utrzymania rodzin wielodzietnych. Podjęte w tej sprawie działania nie są w jego ocenie wystarczające.

Żeby mówić o prawdziwej pomocy, potrzebne są zupełnie inne środki – takie, które muszą być kierowane do rodzin: czy to ulgi podatkowe, czy to bezpośrednio w postaci wyższych zasiłków (wiadomo, że koszty utrzymania, dla rodzin wielodzietnych, są zdecydowanie większe). Jest to taki mały kroczek, ale zupełnie niewystarczający – ocenia Stanisław Szwed.

Dokument obejmuje rodziny wychowujące co najmniej troje dzieci do 18. roku życia, a w przypadku dzieci uczących się lub studiujących do 25. roku życia.

RIRM

drukuj