fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Frekwencja wyborcza w drugiej turze wyniosła 44,06 procent

Po dziewięciu godzinach od zamknięcia lokali wyborczych Państwowa Komisja Wyborcza przekazała wyniki drugiej tury wyborów samorządowych. Frekwencja wyniosła 44,06 procent.

Druga tura wyborów samorządowych dobiegła końca. Wszystkie lokale wyborcze zostały zamknięte o godzinie 21.00.

– W ponownym glosowaniu wybrano łącznie 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast spośród 1489 kandydatów, w tym w siedmiu gminach i miastach, w których w ponownym głosowaniu brał udział jeden kandydat – wskazał przewodniczący PKW, Sylwester Marciniak.

W wyborach wzięło udział 5 mln 310 tys. 432 obywateli. Stanowi to 44,06 procent wszystkich uprawnionych do głosowania.

– Głosów ważnych oddano 5 269 205, to jest 99,22 procent ogólnej liczby oddanych głosów. Głosów nieważnych oddano 41 227, to jest 0,78 procent ogólnej liczby oddanych głosów – zaznaczył Sylwester Marciniak.

Łącznie było 11 tys. 888 komisji obwodowych. Tylko w jednej – w Legionowie – pojawiły się problemy, co opóźniło podanie oficjalnych wyników dla całego kraju.

– Nie zgadzało im się o 10 kart. Finalnie okazuje się, bo sprawdzałam ten protokół, że tam wszystko jest zgodne, więc widocznie się doliczyli. Jednak mimo wszystko nie było również zarzutów, bo tam byli obecni mężowie zaufania – dwóch mężów zaufania. Nie zgłosili żadnych zarzutów, także w końcu musieli doliczyć się wszystkiego. Tam było około 950 wyborców, którzy uczestniczyli w tym głosowaniu. To też nie jest jakaś ogromna liczba, ale mimo wszystko mieli trudności – mówiła szef Krajowego Biura Wyborczego, Magdalena Pietrzak.

Kolejne wybory będą to wybory do Parlamentu Europejskiego. Odbędą się one 9 czerwca.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl