Francja: ustawa legalizująca związki homoseksualne zgodna z konstytucją

Francuski Trybunał Konstytucyjny ogłosił w piątek, że przyjęta przez parlament ustawa zezwalająca na legalizację związków homoseksualnych i adoptowanie dzieci przez pary tej samej płci jest zgodna z konstytucją.

Trybunał orzekł, że związki homoseksualne „nie są sprzeczne z żadną zasadą konstytucji”.

Choć prawo francuskie przed 1946 rokiem i później, aż do czasów obecnych, „określało małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, to ta reguła nie dotyczy ani praw i wolności podstawowych, ani suwerenności narodowej, ani organizacji władz”, nie należy więc do zasad podstawowych – orzekł trybunał.

O rozpatrzenie zgodności ustawy z konstytucją Francji i prawem międzynarodowym zwrócili się do trybunału posłowie prawicowej opozycji.

Decyzja pozytywna oznacza, że ustawa wejdzie w życie po podpisaniu jej przez prezydenta Francois Hollande’a. Budząca sprzeciw Kościoła katolickiego i prawicy ustawa nie tylko umożliwia zawieranie cywilnych związków małżeńskich przez osoby homoseksualne, ale także – co wywoływało główne kontrowersje – pozwala na adoptowanie dzieci na identycznych zasadach, jak w wypadku par heteroseksualnych.

We Francji odbywały się wielotysięczne protesty przeciw ustawie. Na początku stycznia przeszła największa od 30 lat manifestacja w Paryżu, udział w niej wzięło ponad 100 tys. Francuzów. Mieszkańcy tego miasta wyszli na ulice również w dzień legalizacji ustawy – jak mówili – to nie koniec; zapowiedzieli kolejne protesty – informuje ks. inf. Stanisław Jeż, rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji..

– Większość społeczeństwa odbiera to jako bolesną porażkę, ponieważ jest to dyktatura mniejszości. Zdumiewające jest to, że lobby gejowskie przeważyły o ukierunkowaniu całej ustawy – powiedział ksiądz infułat Stanisław Jeż.  

Ustawa nie pozwala natomiast na korzystanie przez pary tej samej płci z metod medycznie wspomaganego rozrodu, jak technika in vitro, czy sztuczne zapłodnienie. Prawo do tego przysługiwać będzie, jak do tej pory, tylko związkom heteroseksualnym. Sondaże wskazują, że większość Francuzów popiera związki par tej samej płci – w badaniu z końca stycznia poparło je 63 proc. Natomiast w sprawie adopcji dzieci przez związki tej samej płci opinia publiczna była już bardzo podzielona: 49 proc. było za, a przeciwko – 51 procent.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl