Propozycje poprawy warunków obsługi prawnej

Fundacja Republikańska przedstawiła propozycje dotyczące poprawy warunków obsługi prawnej w Polsce. Wymiar sprawiedliwości i administracja w naszym kraju są skrajnie nieefektywne – akcentuje prezes Fundacji Republikańskiej Marcin Chludziński.

Jak wyjaśnia, procedura dochodzenia roszczeń w postępowaniu sądowym w Polsce trwa średnio 685 dni. Ostatnio zakończyło się najdłużej trwające postępowanie skarbowe. Toczyło się aż 18 lat. Dlatego Fundacja proponuje sposób i zasady, według których  można oddać niektóre kompetencje administracji publicznej samorządom zawodowym.

– Mówię o przekazaniu takich czynności, jak rejestracja spółek prawa handlowego notariuszom, możliwość uzyskania podczas jednej wizyty u notariusza przy okazji rejestracji spółki również NIP-u i REGON-u. Mówię także o wpisywaniu wpisów do ksiąg wieczystych przez notariuszy. To jest możliwość praktykowana również w innych krajach. Okazuje się, że to duże ułatwienie dla obywatela, który kupując, czy sprzedając mieszkanie lub działkę za jednym razem może uzyskać wpis do księgi wieczystej w czasie rzeczywistym, nie kontaktując się daremnie z sądem. Również mówimy o takich kwestiach, jak np. mediacje w sprawach gospodarczych, które mogą być prowadzone niekoniecznie przez mediatorów sądowych, ale np. przez notariuszy. To jest również kwestia postępowań nakazowych i upominawczych – powiedział Marcin Chludziński, prezes Fundacji Republikańskiej.

Dzięki propozycjom Fundacji Republikańskiej, będziemy mogli załatwić wiele spraw w sądzie szybciej i taniej – dodaje prezes Marcin Chludziński.

– Jest cały szereg czynności, które w prosty sposób można przyśpieszyć, odciążyć władze sądowniczą, a co najważniejsze będzie to z korzyścią dla obywatela. Każdy Polak będzie mógł załatwić swoje sprawy znacznie szybciej i taniej niż w sądzie. Będzie to kosztowało taniej również nas – podatników. Trzeba pamiętać, że władza sądownicza jest finansowana z podatków. Jej efektywność wiąże się z przyrostem zatrudnienia, a czasami z niezbyt dobrą organizacją pracy. Oczywiście należy reformować władzę sądowniczą, reformować administrację. Jednak to jest proces długi, a można zrobić pewne rzeczy szybciej, które znacznie ułatwią życie każdemu Polakowi – dodał Marcin Chludziński, prezes Fundacji Republikańskiej.
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl