Turcja: francuski dziennikarz wypuszczony na wolność

Francuski dziennikarz Olivier Bertrand, zatrzymany w piątek przez policję w prowincji Gaziantep w południowej Turcji przy granicy z Syrią, został uwolniony i jest w drodze powrotnej do Francji – podał w niedzielę zatrudniający go portal internetowy Les Jours.

„Nasz dziennikarz Olivier Bertrand jest wolny i znajduje się w samolocie do Paryża. Wielkie podziękowania dla tych, którzy nas wspierali i nam pomagali” – głosi wpis portalu na Twitterze.

Szef MSZ Francji Jean-Marc Ayrault wezwał w niedzielę tureckie władze do uwolnienia Bertranda. [czytaj więcej]

„To, co się dzieje, jest absolutnie szokujące i niedopuszczalne. Francja domaga się uwolnienia dziennikarza” – powiedział minister.

Bertrand, pracujący dla internetowego portalu Les Jours, został zatrzymany podczas pracy nad reportażem z miasta Gaziantep, stolicy prowincji o tej samej nazwie. Według oficjalnej tureckiej agencji Anatolia powodem zatrzymania było to, że nie dopełnił formalności związanych z akredytacją. Zdaniem agencji jest on ponadto autorem tekstów korzystnie przedstawiających zwolenników islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena, którego władze w Ankarze oskarżają o zorganizowanie nieudanego zamachu stanu z 15 lipca.

W jego następstwie tureckie władze przeprowadziły czystki na bezprecedensową skalę, które objęły między innymi media. W piątek umieszczono w areszcie dyrektora generalnego opozycyjnego dziennika „Cumhuriyet” Akina Atalaya. W ubiegłym tygodniu aresztowano dziewięciu członków kierownictwa i dziennikarzy tej krytycznej wobec władz gazety.

Wywołało to zaniepokojenie obrońców praw człowieka, a także było krytykowane przez zachodnich polityków. Także Ayrault w niedzielę skrytykował „zamach na wolność prasy i arbitralne aresztowania”.

„Przede wszystkim nie wolno przestać rozmawiać z Turcją. To byłby ogromny błąd” – zastrzegł jednak minister.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl