Watykan: Papież Franciszek przyjął Francois Hollande’a

Prezydent Francji Francois Hollande został w środę przyjęty na audiencji prywatnej w Watykanie przez papieża Franciszka. Wcześniej mówił, że chce wyrazić wdzięczność za wsparcie papieża po zabójstwie księdza przez dżihadystów w kościele w Normandii.

Spotkanie trwało ok. 40 minut.

– Jest bardzo ważne, bym powiedział papieżowi, jak bardzo byliśmy wrażliwi na jego słowa i jego działanie, które umocniło naszą wizję ludzkości – powiedział Hollande przed udaniem się do Watykanu.

Wcześniej w towarzystwie ministra spraw wewnętrznych Bernarda Cazeneuve’a odwiedził w Rzymie wzniesiony przez francuskich królów i wciąż zarządzany przez Francję barokowy kościół San Luigi dei Francesi. Tam przez dziesięć minut w ciszy stał przed boczną kaplicą, która była miejscem modlitw po zamachach z listopada ub. roku w Paryżu, w których zginęło 130 osób.

Na lewo od ołtarza znajduje się portret 86-letniego księdza Jacquesa Hamela z kościoła w Saint-Etienne-du-Rouvray w Normandii, którego 26 lipca podczas porannej mszy zamordowało dwóch młodych Francuzów o korzeniach muzułmańskich. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie.

Kilka godzin po tym zamachu Hollande rozmawiał telefonicznie z papieżem, by przekazać mu, że władze zrobią wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo kościołom we Francji. Powiedział wtedy, że „kiedy atakowany jest jeden ksiądz, to tak jakby mordowana była cała Francja”. W środę w Rzymie prezydent użył podobnego wyrażenia, mówiąc: „kiedy podnosi się rękę na Kościół, zabija księdza, to bezczeszczona jest Republika”. Dodał, że ustawowa laickość państwa, jedna z republikańskich zasad Francji, bywa źle rozumiana za granicą i w Watykanie, tymczasem służy ona także ochronie wyznań.

Hollande jest ateistą. To jego druga wizyta w Watykanie od objęcia rządów cztery lata temu; pierwszą złożył w 2014 roku.

Nad Sekwaną nie ma oficjalnych statystyk dotyczących religii i wyznań, ale szacuje się, że mniejszość muzułmańska liczy ok. 5 mln osób i jest największa w Europie. Z kolei 40 mln Francuzów deklaruje się jako katolicy, ale do kościoła regularnie chodzi tylko ok. 7 proc.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl