fot. PAP/EPA

Francja: Sąd nakazał ponowne odżywianie Vincenta Lamberta 

Vincent Lambert nie zostanie zagłodzony na śmierć. Sąd apelacyjny nakazał szpitalowi jego ponowne odżywianie. Wniosek w tej sprawie złożyli rodzice Lamberta. Wcześniej lekarze odłączyli go od aparatury żywieniowej.

Nie płacz – mówiła wczoraj matka do swojego syna Vincenta. Chwilę wcześniej powiedziała mu o decyzji lekarzy – zostanie odłączony od aparatury dostarczającej posiłek i wodę. 42-letni mężczyzna jest sparaliżowany. Od jedenastu lat żyje w stanie minimalnej świadomości, ale oddycha samodzielnie i żadna aparatura nie podtrzymuje jego funkcji życiowych. Mimo to podjęto decyzję, która praktycznie skazywała go na śmierć głodową.

Rodzice mężczyzny szukali pomocy w Europejskim Trybunale Praw Człowieka i prezydenta Francji Emmanuela Macrona, ale bezskutecznie.

Wczorajszego wieczoru nastąpił jednak niespodziewany zwrot akcji. Sąd apelacyjny nakazał ponowne odżywianie Lamberta. Taka decyzja to jednak tylko tymczasowe wstrzymanie wyroku na pacjencie. Nadal grozi mu przymusowa eutanazja. Wcześniej jego rodzice chcieli przewieźć Vincenta do szpitala zajmującego się osobami w takim stanie. Nie udzielono jednak na to zgody.

TV Trwam News/RIRM

drukuj