Premier Morawiecki: Polska we współpracy z Francją chce zmienić oblicze przemysłowe Europy

Polska we współpracy z Francją chce zmienić oblicze przemysłowe Europy i inwestować w przyszłościowe gałęzie przemysłu – powiedział na Zamku Królewskim w Warszawie premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu wziął wczoraj udział w Spotkaniach Warszawskich, czyli organizowanym co roku polsko-francuskim forum ekonomicznym.

Tegoroczne wydarzenie poświęcone było w głównej mierze sztucznej inteligencji, rewolucji technologicznej 4.0 oraz ich wpływowi na funkcjonowanie firm i ludzi. W forum uczestniczył też m.in. minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Mateusz Morawiecki w swoim przemówieniu nawiązał do pytania postawionego przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Czy Europa może być technicznie suwerenna? Chcemy inwestować razem z Francją w przemysły 3. i 4. dekady XXI w. W taki sposób patrząc, tematy sztucznych inteligencji, uczących się maszyn, czy internetu rzeczy to jest coś w samym jądrze Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Przemysłu 4.0 – jak sobie tutaj nazywamy – gdzie chcemy dokonać pewnego skoku technologicznego w kilku obszarach. My poprzez elektromobilność i inne nasze programy strategiczne chcemy mocno realizować zmianę oblicza przemysłowego Europy w XXI w. razem z Francją – powiedział premier RP.

Szef rządu zwrócił również uwagę na programy zbrojeniowe. Według niego zarówno Polska, jak i Francja nie boją się inwestować w potencjał militarny.

Głos podczas Spotkań Warszawskich zabrał też minister cyfryzacji. Marek Zagórski zapewniał, że rząd chce przez wdrożenie technologii, jak AI czy blockchain usprawnić działanie administracji.

Jesienią ma się rozpocząć prezentacja problemów, co do których potrzeba nowych rozwiązań.

Spotkanie Warszawskie odbywają się od 2013 r. Ich organizatorem jest Francusko-Polska Izba Gospodarcza.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl