fot. PAP/EPA

Francja rozpoczęła loty zwiadowcze nad Syrią

Francuskie samoloty rozpoczęły misje zwiadowcze nad Syrią – poinformował szef MSZ Francji Laurent Fabius. Rozpoczęcie tych lotów zapowiedział wcześniej prezydent Francois Hollande dodając, że rozważane są naloty na pozycje Państwa Islamskiego.

Ogłoszona przez Francois Hollande’a decyzja weszła w życie. Te zwiadowcze loty określą moment, kiedy podjęta zostanie decyzja o ewentualnych nalotach na IS – powiedział Fabius dziennikarzom.

Według francuskiego sztabu generalnego pierwsze loty zwiadowcze przeprowadziły samoloty Rafale wyposażone w aparaty fotograficzne i wideo. „Dwie maszyny Rafale wyruszyły we wtorek rano z rejonu Zatoki Perskiej” – podało źródło wojskowe. Samolot cysterna C-135 również uczestniczył w tej misji, aby dostarczyć paliwo obydwu maszynom.

Choć Francja uczestniczy w dowodzonej przez USA koalicji międzynarodowej prowadzącej naloty na cele IS w Iraku, nie przyłączyła się dotąd do działań koalicji w Syrii.

Media twierdzą, że dotychczasowe stanowisko Francji zmienia się z powodu masowej ucieczki ludności z Syrii, faktu, że koalicja międzynarodowa nie zdołała pokonać IS w Iraku, i wobec potencjalnego wzmocnienia obecności wojskowej Rosji w regionie.

Francja uważała do tej pory, że na operacjach w Syrii może skorzystać prezydent tego kraju Baszar el-Asad. Paryż wspiera umiarkowaną antyasadowską opozycję, chcąc znaleźć alternatywę polityczną dla obecnych władz w Damaszku.

PAP/RIRM

drukuj