fot. pixabay.com

Francja: Plac przed katedrą Notre-Dame tymczasowo zamknięty z powodu skażenia ołowiem

Plac Jana Pawła II przed katedrą Notre-Dame w Paryżu, która przed dwoma laty została spustoszona przez pożar, tymczasowo zamknięto dla publiczności z powodu wysokiego stężenia ołowiu spowodowanego przez pożar – ogłosiła dziś prefektura policji.

„Wyniki ostatnich pomiarów wykazały stężenie pyłu ołowianego wyższe w niektórych punktach placu niż zwykły poziom paryski (…)” – podała prefektura w oświadczeniu.

Po uzyskaniu opinii Regionalnej Agencji Zdrowia (ARS) prefekt policji Didier Lallement wydał dekret zakazujący ruchu pieszych i pojazdów na placu, ale przewidujący jednak – jak to ujęto – pewne możliwości przejścia dookoła.

Zakazy przestaną obowiązywać, jak tylko zakończy się sprzątanie placu i „wszystkie zmierzone wartości powrócą do wystarczająco niskiego poziomu” – wyjaśniła prefektura policji. Od czasu pożaru „plac i katedra podlegają ciągłemu monitorowaniu stężenia pyłu ołowiowego” – czytamy w komunikacie.

Podczas pożaru 15 kwietnia 2019 roku płomienie wytopiły kilkaset ton ołowiu w szkielecie gotyckiej świątyni. W kilku szkołach w pobliżu katedry przeprowadzono prace związane z usuwaniem skażenia.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl