fot. CBŚP

Polskie służby rozbiły międzynarodowy gang

CBŚP, KAS i Prokuratura Regionalna w Warszawie rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie są podejrzani o sprowadzanie różnego rodzaju towarów z Azji oraz ich sprzedaż w Polsce bez uiszczania należnych podatków. Proceder odbywał się m.in. za pośrednictwem fikcyjnych polskich i zagranicznych spółek. Uzyskane w ten sposób pieniądze były transferowane z powrotem do krajów Dalekiego Wschodu. Dotychczas do sprawy zatrzymano 5 podejrzanych.

Czynności w sprawie dotyczącej międzynarodowej grupy przestępczej prowadzą policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji w Białymstoku oraz funkcjonariusze podlaskiej i mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej. Działania odbywają się pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Z zebranego materiału wynika, że od 2017 roku członkowie grupy importowali towary z krajów Dalekiego Wschodu, a następnie sprzedawali je w sklepach działających na terenie kraju.

Przedmiotem obrotu był różnego rodzaju sprzęt, w tym także AGD oraz tekstylia. Towar był transportowany drogą morską, a następnie lądową. Odbywało się to przy wykorzystaniu fikcyjnie działających spółek, które były zakładane na potrzeby procederu. Uzyskane w ten sposób środki finansowe były transferowane za pośrednictwem kolejnych fikcyjnych spółek do krajów azjatyckich. W wyniku działania grupy Skarb Państwa mógł ponieść straty rzędu ponad 6 mln zł.

W minionym tygodniu policjanci CBŚP i funkcjonariusze KAS przeprowadzili na terenie woj. mazowieckiego działania, podczas których zatrzymali 5 osób (1 obywatela Ukrainy i 4 Polaków, w tym 2 pochodzących z Indii). Zabezpieczono dokumentację, komputery, nośniki danych informatycznych, pieczątki różnych polskich i zagranicznych podmiotów gospodarczych. W Prokuraturze Regionalnej w Warszawie zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy pochodzących z przestępstw oraz zarzuty karno-skarbowe. Na podstawie zebranego materiału dowodowego 5 podejrzanych tymczasowo aresztowano.

KAS/radiomaryja.pl

drukuj