fot. PAP/EPA

Formalne głosowanie w sprawie impeachmentu D. Trumpa jeszcze w tym tygodniu

Kongres jeszcze w tym tygodniu podejmie formalne głosowanie w sprawie impeachmentu Donalda Trumpa – poinformowała przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

Przewodnicząca Izby Reprezentantów zapowiadała wcześniej, że Donald Trump „zostanie pociągnięty do odpowiedzialności”. Biały Dom odmówił bowiem współpracy przy kongresowym dochodzeniu dotyczącym afery ukraińskiej, mogącym doprowadzić do impeachmentu prezydenta.

– Nie, nie pozwolimy Białemu Domowi opóźnić naszego dochodzenia. Wszelkie tego rodzaju przeszkody, wszelkie wysiłki mające na celu uniemożliwienie Kongresowi, a zatem narodowi amerykańskiemu, zdobycia większej wiedzy na temat niewłaściwego postępowania prezydenta, po prostu zbudują publiczną argumentację na rzecz zablokowania Kongresu przez tego prezydenta – stwierdził Adam Schiff, członek Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych.

Administracja Donalda Trumpa nie stosuje się do wezwań pod rygorem odpowiedzialności karnej, jakie wysyła Kongres. Usiłuje uniemożliwić składanie zeznań świadkom i nie udostępnia dokumentów, których domagają się komisje prowadzące śledztwo.

– Rozumiem, dlaczego prezydent nie chce, aby ci świadkowie się zgłosili. Trudniej mi zrozumieć, dlaczego republikańscy członkowie tego ciała w tej Izbie nie chcą, aby ci świadkowie się pojawili. Gdzie jest ich obowiązek wobec tej instytucji? Gdzie jest obowiązek Konstytucji? – mówił Adam Schiff.

Śledztwo w sprawie ewentualnego odsunięcia prezydenta od władzy uruchomił raport sygnalisty. Poinformował on o kontrowersyjnej rozmowie telefonicznej Trumpa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, która miała miejsce 25 lipca. Prezydentowi USA postawiono zarzuty wywierania presji na inne państwo w celu skłonienia go do ingerencji w amerykańskie wybory prezydenckie oraz próby zamaskowania tych zabiegów. Donald Trump odpiera te zarzuty.

–  To, co zrobił Adam Schiff, nigdy nie zostanie zapomniane. Wymyślił rozmowę, która była fałszywym wymysłem. To było oszustwo. Za takie coś ludzie nie powinni mieć możliwości ucieczki. Mówią, że ma immunitet, ponieważ jest członkiem Kongresu. Ludzie nie powinni mieć takiej możliwości. To przestępstwo. To, co zrobił, jest przestępstwem – oświadczył Donald Trump.

Przesłuchania świadków w aferze ukraińskiej odbywały się dotąd za zamkniętymi drzwiami. To bojkotują Republikanie. Według zapowiedzi przewodniczącej Izby Reprezentantów, jeszcze w tym tygodniu Izba podejmie formalne głosowanie w sprawie impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa. Jej zdaniem, głosowanie wyeliminuje wszelkie wątpliwości dotyczące stosowania się prezydenta do wymogów dochodzenia Kongresu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl