fot. facebook.com

Dr Jańczuk: Deklaracja Trumpa ws. energetycznych może całkowicie zmienić sytuację w Europie Środkowo-Wschodniej

Deklaracja Donalda Trumpa w kwestiach energetycznych może całkowicie zmienić sytuację w Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział dr Lech Jańczuk, ekonomista i politolog z KUL.

Ekspert odniósł się do słów amerykańskiego przywódcy, który podczas pobytu w Warszawie powiedział, że Stany Zjednoczone są chętne i gotowe, aby spełniać potrzeby energetyczne państw naszego regionu. Dodał, że USA są gotowe pomóc w dywersyfikacji dostawców energii i nie będą nigdy wykorzystywać swojej pozycji, aby zmuszać państwa do czegokolwiek. Dr Lech Jańczuk podkreślił, że zarówno państwa Europy Środkowo-Wschodniej, jak i Stany Zjednoczone osiągną korzyści ze wzajemnej współpracy.

– Pozwoli to na dywersyfikację źródeł dostaw energii, a dzięki temu obniżenie cen paliw w Europie Środkowo-Wschodniej i uniezależnienie się w pewien sposób od dostaw rosyjskich, dlatego że Rosja oprócz tego, że dyktuje ceny, to jeszcze traktuje te surowce jako swego rodzaju szantaż ekonomiczny. Druga korzyść, jaka może z tego płynąć – być może uda się, jeśli nie zablokować, to przynajmniej odłożyć w czasie budowę Nord Stream 2. Jeżeli by się okazało, że ze Stanów Zjednoczonych będą płynęły do nas surowce, to sens istnienia gazociągu OPAL, który byłby łączony z Nord Stream 2, traciłby na znaczeniu i wówczas ta budowa Nord Stream 2 byłaby pod znakiem zapytania. Tak więc byłaby to podwójna korzyść. Dla Donalda Trumpa jest to również korzystne, dlatego że on teraz będzie mógł pojechać do Stanów Zjednoczonych i powiedzieć: „słuchajcie przedsiębiorcy, zdobyłem dla was nowe rynki” – zaznaczył Jańczuk.

Po rozmowach polskiej delegacji z prezydentem Donaldem Trumpem i przedstawicielami amerykańskiej administracji wicepremier Mateusz Morawiecki podkreślił  w wywiadzie, że USA są zainteresowane inwestowaniem w naszym kraju. Zaznaczył, że Polska ze względu na swój model rozwoju, atrakcyjność inwestycyjną i lokalizację może być dla Amerykanów szczególnym partnerem w kontekście europejskim i globalnym.

RIRM

drukuj