Firma Mattel przeprasza za określenie: „nazistowska Polska”

Amerykańska firma Mattel – producent gry karcianej, w której pojawiło się nieprawdziwe określenie „nazistowska Polska”, przeprasza za swój błąd i ogromne niedopatrzenie.

Mimo, że firma zapewnia, że kłamliwa karta została usunięta z produkcji już w 2013 roku, to nadal jest ona do nabycia w zestawie w sklepie.

Znalazła się ona w jednej z edycji gry. Dzieci mogą przeczytać na karcie, że film „Lista Schindlera” opowiada „prawdziwą historię katolickiego przedsiębiorcy, który uratował tysiąc Żydów z nazistowskiej Polski”.

Maciej Świrski, założyciel Reduty Dobrego Imienia mówi, że gra w zafałszowanej wersji jest wciąż dostępna w sprzedaży.

– Jeszcze przed wczoraj członek Reduty nabył w sklepie z zabawkami zestaw, w którym ta karta jest. Zatem być może firma Mattel nie panuje nad dystrybucją swoich produktów. Skoro w 2013 roku zostało to wycofane, to nie powinno to być w sprzedaży. Firma Mattel powinna wezwać wszystkich tych, którzy kupili tę zabawkę do wymiany karty na właściwą. Sądzę, że przy produkcji zabawek jest istotne zużycie tych kart, w związku z czym powinny być wymieniane wszystkie 3 mln zestawów. To powinno być działaniem naturalnym, a nie przeproszenie i że już zostało wycofane. 3 mln sprzedali i tyle powinni wymienić – podkreśla Maciej Świrski.

Firma Mattel zapewnia, że klienci posiadający starą wersję gry mogą ją bezpłatnie wymienić na nową. To kolejny w ostatnim czasie skandal związany z zakłamywaniem historii. Podczas wizyty w waszyngtońskim Muzeum Holocaustu, szef FBI oskarżył Polaków o udział w mordowaniu Żydów.

RIRM

drukuj