fot. pixabay.com

Finlandia: Cyberatak na stronę internetową parlamentu; według mediów sprawcami są rosyjscy hakerzy

Parlament Finlandii (Eduskunta) potwierdził we wtorek, że tego dnia po południu doszło do cyberataku na jego stronę internetową. Według fińskiego publicznego nadawcy Yle za atakiem stoi rosyjska grupa hakerów.

„Atak typu >>odmowa usługi<< wymierzony jest w zewnętrzne strony internetowe. Parlament wraz z dostawcą usług oraz Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego pracuje nad ograniczeniem skutków masowych zapytań wysyłanych na serwery” – podało biuro prasowe Eduskunty.

Przed godz. 18.00 dostęp do stron internetowych parlamentu wciąż był niedostępny lub podstrony ładowały się powoli albo w ograniczonym zakresie.

Według Yle za atak odpowiada rosyjska grupa o nazwie NoName057(16), która na Telegramie poinformowała o przeprowadzeniu „przyjaznego cyberataku na sąsiednią Finlandię”. Hakerzy akcję tłumaczą złożeniem przez Finlandię wniosku o wejście do NATO.

Yle podkreśla, że wcześniej ci sami hakerzy zaangażowani byli w podobne ataki na instytucje m.in. w Polsce, na Litwie oraz w Norwegii.

Dyrektor Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego Sauli Pahlman przekazał Yle, że nie doszło do wycieku informacji wewnętrznych.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl