Finał regat The Tall Ships Races w Szczecinie

Szczecin po raz kolejny stanie się żeglarską stolicą Europy. Dziesiątki żaglowców z 18 krajów, wielcy artyści z Andreą Bocellim na czele i  turyści liczeni w milionach – tak zapowiada się wielki finał regat The Tall Ships Races. Początek już dziś.

W The Tall Ships Races udział biorą załogi złożone z młodych adeptów żeglarstwa. Pierwsze szlify zbierali oni na Bałtyku, rywalizując w trzech wyścigach o łącznej długości 1050 mil morskich. Metę ostatniego odcinka ulokowano właśnie w Szczecnie, który największe żaglowce świata gości po raz trzeci.

-To jest wydarzenie, które jest przeznaczone dla marynarzy, ale przede wszystkim jest to wydarzenie przeznaczone dla Polaków, żeby pokazać, jak bardzo ważny jest powrót Polski nad morze – wskazuje Krzysztof Kozłowski, wojewoda zachodniopomorski.

Powrót Polski nad morze to odbudowa i konsolidacja przemysłu stoczniowego oraz ratowanie armatorów, w tym Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.

– Przedsiębiorstwa, które dzisiaj kwitną, które zlecają budowę promów, jak Polska Żegluga Bałtycka, jeszcze na pół roku przed wyborami w 2015 roku była gotowa do sprzedaży, bo nasi przeciwnicy stwierdzili, że tu się nic nie opłaca. Chciano sprzedać kurę znoszącą złote jajka – zaznacza wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.

Kurą znoszącą złote jajka są także zawody The Tall Ships Races. Do Szczecina zawita ok. 2,5 tys. żeglarzy oraz 2,5 mln turystów. To wielkie święto żeglarstwa – mówi Joachim Brudziński.

– Dziesiątki najpiękniejszych żaglowców świata z najpiękniejszą białą fregatą – Darem  Młodzieży – który zacumuje na wałach Chrobrego – mówi  wicemarszałek Sejmu.

Obok „Daru Młodzieży” turyści będą mogli zobaczyć m.in. rosyjski „Sztandart”, będący repliką okrętu z 1703 r. zaprojektowanego przy udziale cara Piotra Wielkiego, a także „Biały Łabędź” – żaglowiec brazylijskiej marynarki wojennej. W organizację regat aktywnie włącza się Port Szczecin – Świnoujście.

– Planujemy także uruchomienie specjalnego stoiska dla dzieci, w którym będziemy mogli informować, edukować na temat portu, także bardzo mocno jako port uczestniczymy w tej przestrzeni informacyjnej – podkreśla Monika Woźniak–Lewandowska z Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

To jednak nie koniec atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Na scenie w towarzystwie muzyków z filharmonii szczecińskiej pojawi się Andrea Bocelli. Wielki finał potrwa do 8 sierpnia. Zwieńczeniem imprezy będzie parada jednostek pod żaglami na trasie między Międzyzdrojami a Świnoujściem.

TV Trwam News/RIRM

drukuj