PAP/Marcin Bielecki

Po raz pierwszy w historii w Polsce rozpoczną się obchody Światowych Dni Morza

Już jutro w Szczecinie rozpoczną się oficjalne obchody Światowych Dni Morza. To największe święto morskie Organizacji Narodów Zjednoczonych. W tym roku, po raz pierwszy w historii, odbywa się w Polsce.

To ważne wydarzenie i to z kilku powodów – zaznaczył minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

– Polska ma ogromny potencjał związany z gospodarką morską, przede wszystkim z jej rozwojem, z przemysłem stoczniowym, z żeglugą, z rozwojem portów, z całą branżą związaną również z żeglugą śródlądową – wskazał minister Marek Gróbarczyk.

I to właśnie ten potencjał minister gospodarki morskiej zaprezentuje podczas Światowych Dni Morza.

– Chcemy promować nasz kraj, chcemy być morscy i chcemy uczestniczyć we wszystkich pracach, które znajdują się w rękach Sekretarza Generalnego – oświadczył Marek Gróbarczyk.

Chodzi o Kitacka Lima – Sekretarza Generalnego Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) podległej ONZ. Jak zapewnił, będzie wspierał starania Polski o wejście do rady IMO.

– Jestem przekonany, że Polska będzie nadal dynamicznie rozwijać sektor morski. Wierzę, że przy wszystkich staraniach również i to wydarzenie zostanie wykorzystane w tym celu. Przy wysiłkach i staraniach pana ministra Marka Gróbarczyka mogę zadeklarować swoje wsparcie – powiedział Kitack Lim.

W czwartek w szczecińskim porcie odbędzie się naukowa sesja plenarna poświęcona gospodarce morskiej. Na miejscu odbywa się także festyn morski z atrakcjami dla całych rodzin.

Na Światowe Dni Morza do Szczecina przybyło ponad stu dwudziestu przedstawicieli z różnych państw świata, a także kilkunastu ministrów.

Konrad Janik/TV Trwam News/RIRM

drukuj